Leucojum aestivum ekstraktlarının antioksidan, antimikrobiyal ve plazmit DNA üzerine aktivitelerinin belirlenmesi
Determinatin of the activity of leucojum aestivum extracts on antioxidant, antimikrobial and plasmid DNA
- Tez No: 560152
- Danışmanlar: PROF. VAHİT KONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Leucojum aestivum ekstraktlarının antioksidan, antimikrobiyal, plazmit DNA üzerine aktivitelerinin değerlendirilmesi ve ters fazlı yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile Leucojum aestivum ekstraktlarının toplam fenolik bileşiklerinin belirlenmesidir. Leucojum aestivum, göl soğanı olarak bilinir. Leucojum aestivum Türkiye'de tıbbi, aromatik ve süs bitkileri grubunda kategorize edilir. Bu çalışmada, bitkinin toprakaltı ve topraküstü kısımları ayrılarak tıbbi bitki olma potansiyeli tespit edilmek üzere etanol, metanol, hekzan çözücüleri ile ekstraktları hazırlandı. Ekstraktların antioksidan etkileri 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH), demir indirgeme, metal şelatlama, total flavonoid, total fenolik yöntemleri ile tayin edildi. Elde edilen sonuçlar, kontrol olarak kullanılan butillenmiş hidroksianisol (BHA), gallik asit, kersetin, resorsinol ve askorbik asidin antioksidan etkileri ile karşılaştırılmıstır. Ekstraktların total fenol miktarları belirlenerek, değişik dalga boylarında HPLC analizi ile pik alanları tespit edilmiştir. HPLC ile hazırlanan ekstraktlardaki kateşin, kersetin flavonoitleri ve gallik asit fenolik bileşeni miktarı belirlenmiştir. Ekstraktlar kızılötesi spektroskopisi FT-IR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi) ile analiz edilmiştir. Fonksiyonel grupları belirlemek için TLC (İnce Tabaka Kromotografisi) kullanılmıştır. Sonuç olarak, Leucojum aestivum'un etanol ve metanol ekstraktları yüksek fenolik ve flavonoid içererek yüksek antioksidan aktivite göstermektedir. Ayrıca Leucojum aestivum'un etanol ve metanol ekstraktlarının Gram-pozitif, Gram-negatif bakterilere ve maya mantarlarına karşı antimikrobiyal aktivite gösterdiği ve antimikrobiyal aktivite sonuçlarının DNA etkileşimi ile ilişkili olduğu görülmüştür. Topraküstü ve toprakaltı ekstraktlarının FT-IR analizi sonuçlarına göre alifatik ve aromatik bölgelerde pikler görülmüştür. Toprakaltı ekstraktlarında NH grubuna rastlanmamıştır. TLC sonuçlarına göre topraküstü ekstraktlarında florosan özellik gösteren bileşenlerin olduğu görüldü. Ayrıca flavonoid özellik gösteren maddelerin varlığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the activity of Leucojum aestivum extracts antioxidant, antiMİKrobial, plasmid DNA and to determine the total phenolic compounds of Leucojum aestivum extracts by reverse phase high performance liquid chromatography. Leucojum aestivum is known as summer snowflake. Leucojum aestivum is categorized in the group of medicinal, aromatic and ornamental plants in Turkey. İn this study, extracts with etanol, metanol and hexane solvents were prepared to determine the potential of the plant to be separated by above ground and above ground parts of the plant. The antioxidant effects of the extracts were determined by 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH), iron reduction, metal chelating, total flavonoid and total phenolic methods. Infrared spectroscopy of the extract was analyzed by FT-IR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy). TLC (Thin Layer Chromatography) was used to determine functional groups. The results obtained were compared with the antioxidant effects of butylated hydroxyanisole (BHA), Gallik asit, kersetin, resorcinol and ascorbic acid. Total phenol content of the extracts were determined and peak areas were determined by HPLC analysis at different wavelengths. The amount of kateşin, kersetin flavonoids and Gallik asit phenolic component in extracts prepared by HPLC were determined. As a result, the etanol and metanol extracts of Leucojum aestivum show high antioxidant activity, including high phenolic and flavonoid. In addition, the etanol and metanol extracts of Leucojum aestivum showed antiMİKrobial activity against Gram-positive, Gram-negative bacteria and yeast and the results of antiMİKrobial activity were related to DNA interaction. According to the results of FT-IR analysis of the aboveground andsubsoil extracts, peaks were observed in aliphatic and aromatic regions. No NH group was found in subsoil extracts. According to the results of TLC, the components which have fluorescent properties were found in the aboveground extracts. In addition, the presence of flovonoid properties were found.