Haber söyleminde mülkiyet, siyaset ilişkisi 1 Kasım 2015 ve 31 Mart 2019 seçimleri Hürriyet gazetesi örneği
News in overview of ownership, politics relationships 1 November 2015 and 24 June 2018 elections
- Tez No: 560170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Journalism, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Doğan Holding'in mülkiyetinde olan Hürriyet gazetesinin 2018 Nisan ayında Demirören Holding'e satılmasından sonra mülkiyet yapısındaki değişimin haber söylemine etkisi olup olmadığını saptamayı hedeflemektedir. Bu amaçla medya patronlarının siyasi ve ekonomik ilişkileri göz önünde bulundurularak, 1 Kasım 2015 seçimi öncesi 12 günlük zaman dilimi ve 31 Mart 2019 seçimi öncesi 12 günlük zaman dilimi içerisinde yayınlanmış Hürriyet gazetelerinin birinci sayfalarında yer alan haberler değerlendirmeye alınmıştır. Örneklem içerisine aldığımız zaman diliminde Hürriyet gazetesinin mülkiyet yapısındaki değişimin, 24 Haziran 2018 seçiminden kısa bir süre önce gerçekleşmesi sebebiyle 24 Haziran 2018 seçimleri değerlendirmeye alınmamıştır. Hürriyet gazetesi, Doğan medyanın satılmasıyla birlikte, Demirören medyanın mülkiyeti altına girmiştir. 31 Mart 2019 seçimleri öncesi Hürriyet gazetesinin mülkiyet yapısındaki değişimin, haber söylemine etkisi olup olmadığını daha iyi anlamak için 1 Kasım 2015 seçimleri ile birlikte bir kıyaslamaya gidilmiştir. Böylelikle iki farklı dönem de iki farklı medya kuruluşunun mülkiyeti altında olan Hürriyet gazetesinin, benzer durumlarda mülkiyet yapısının değişmesiyle ne gibi söylemsel farklar barındırdığı tespit edilmeye çalışılacaktır. Taraflı hareket ettiği düşünülen Doğan medya ve Demirören medyanın 1 Kasım 2015 ve 31 Mart 2019 seçimleri çerçevesinde ekonomik ve siyasi çıkarları doğrultusunda nasıl davranış sergiledikleri haberler incelenerek analiz edilecektir. Elde edilen sonuçlardan hareketle mülkiyet yapısının haber söylemine ve içeriklerine etkisi olup olmadığı anlaşılacaktır. Yapılan çalışmalar doğrultusunda konu örnekler ile desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether the change in ownership structure has an impact on news discourse after the sale of Hürriyet newspaper, owned by Doğan Holding to Demirören Holding in April 2018. For this purpose, taking into consideration the political and economic relations of the media bosses, the news on the first pages of Hürriyet newspapers published within 12 days before the election of 1 November 2015 and 12 days before the election of 31 March 2019 were evaluated. As the change in the ownership structure of the Hürriyet newspaper took place shortly before the June 24, 2018 election, the June 24, 2018 elections were not taken into consideration. With the sale of Doğan media, Hürriyet became the property of Demirören media. Before the March 31, 2019 elections, a comparison was made with the November 1, 2015 elections in order to better understand whether the change in the ownership structure of the Hürriyet newspaper had an impact on the news discourse. Thus, it will be tried to determine what discursive differences the Hürriyet newspaper, which is under the ownership of two different media organizations in two different periods, with the change of ownership structure in similar cases. Based on the results, it will be understood whether the ownership structure has an impact on news discourse and content. In line with the studies, the subject was tried to be supported with examples