2010 yılı Anayasa değişikliğinin memur sendikacılığı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of 2010 amendment of Constitution in terms of civil servant unionism
- Tez No: 560171
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'de memur sendikalcılığı çok eski bir geçmişe sahip değildir. Uzun yıllar boyunca devlet tarafından şüpheyle yaklaşılan kamu görevlileri sendikacılığı sendikal hakları kamu görevlilerine 1961 Anayasası kapsamında tanıyan 1965 tarihli ve 624 Sayılı Devlet Personeli Sendikaları Kanunu ile başlayan yasal serüvenine 1971 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile 1995 yılına kadar uzun bir ara vermek durumunda kalmıştır.1995 yılında yeniden Anayasal zemine kavuşan bu hak, 624 sayılı yasanın ardından 2001 yılında kabul edilen 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ile otuz yıl sonra yeniden yasal zemine kavuşmuştur. Bu yasal ve anayasal değişim süreci içinde çok önemli kırılma noktasını oluşturan ve kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkını ilk kez tanıyan 2010 yılı Anayasa değişikliği ile Türkiye'de kamu görevlileri sendikacılığı farklı bir mecraya doğru yönelmiştir.Bu çalışmada Türkiye'de memur sendikacılığının tarihsel arka planı, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası hukuk belgelerinde kamu görevlilerine tanınan sendikal haklar ile 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğinin memur sendikacılığını ne yönde etkilediği ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Civil servant unionism in Turkey does not extend back a long time. Having received skepticism from the state for many years, civil servant unionism was forced to discontinue its legal adventure that started with the Law No. 624 of State Personnel Trade Unions dated 1965, which recognized trade union rights to civil servants under the 1961 Constitution, with the constitutional amendment made in 1971, Regaining its constitutional basis in 1995, this right was reinstated after thirty years with the Law no.4688 on Public Servants' Trade Unions adopted in 2001 following the Law no. 624. Civil servant unionism in Turkey gravitated towards a new course with the 2010 Constitutional amendments that formed a crucial turning point within this legal and constitutional change process and accorded civil servants the right to collective bargaining for the very first time. This paper will describe the historical background of civil servant unionism in Turkey and will address trade union rights granted to civil servants in the international legal documents to which Turkey is a party and how the 2010 constitutional amendment affected civil servant unionism.