İmam hatip meslek dersleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin motivasyonlarını etkileyen faktörlerin analizi (Uşak örneği)
Analysis of factors affecting motivation of religious culture and ethics teachers by imam hatip vocational courses (Uşak case)
- Tez No: 560191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kişinin teokratik ya da insani kaynaklı olarak bilgi, kültür ve becerileri geliştirme arzusu karşı konulamaz. Bu ihtiyacın giderilmesinde temel saik şüphesiz eğitimdir. İnsanın ve bilginin dinamik oluşu, eğitim-öğretim etkinliklerini zorlaştırmaktadır. Hususiyetle Meslek Dersleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin diğer teolojik yaklaşımların yanı sıra asli olarak Yüce Yaratıcının ilahi mesajını genç dimağlara ileterek onların hem bu dünya hem de ahiret kavramına bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetlerini gerçekleştiriyor olması konuyu ayrıca hassaslaştırmaktadır. Bu gençler ileride toplumu oluşturacaktır. Öğretmen eğitimin asli unsurudur. Daha etkin bir din eğitiminin gerçekleştirilebilmesi için, asli unsurdan yani öğretmenden işe başlamanın uygun olacağı muhakkaktır. Din eğitimi veren öğretmenlerin motivasyonlarını ölçecek bir araştırma yapmaya karar verilmiştir. Motivasyon, eğitimin başarıya ulaşmasının önemli unsurlarındandır. Araştırma, Uşak İlinde İmam Hatip Programı Uygulayan Okullarda Çalışan Meslek Dersleri ve DKAB Öğretmenleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde problem farklı boyutlarıyla ele alınıp tanıtılmıştır. Araştırmanın amacı, önemi, sınırları, vb. alt varsayımlar ortaya konulmuştur. Kaynaklar ve temel kavramlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde araştırmada kavramsal çerçeve verilmiştir. Üçüncü bölümde veriler elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise elde edilen sonuçlar değerlendirilerek öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler Motivasyon, Eğitim, Din Eğitimi, Öğretmen, Meslek Dersleri Öğretmeni, DKAB Öğretmeni.
Özet (Çeviri)
One's desire to develop knowledge, culture and skills, whether theocratic or human, is irresistible. The basic reason for this need is undoubtedly education. The dynamic nature of human and knowledge makes educational activities difficult. In particular, Vocational Courses and Religious Culture and Moral Knowledge Teachers, as well as other theological approaches, primarily by conveying the divine message of the Supreme Creator to the youngs, they are carrying out their education activities depending on the concept of this world and the Hereafter. These young people will form society in the future. Teacher is the essential element of education. In order to achieve a more effective religious education, it is certain that it is appropriate to start from the essential element, that is, the teacher. It has been decided to conduct a research that will measure the motivation of teachers in religious education. Motivation is an important element of the success of education. The study was limited to the Vocational Courses in the Uşak Province Imam Hatip Program and the teachers of DKAB. The research consists of three parts. In the first chapter, the problem is discussed and introduced in different dimensions. The aim, importance, limits, etc. of the research, sub-assumptions were put forward.The knowledge of resources and basic concepts are given. In the second part, in the research, the conceptual framework is given. In the third section, the data were obtained and interpreted. In the results and suggestions section, the results obtanined were evaluated nd the suggestions were presented. Key Words Motivation, Education, Religious Education, Teacher, Vocational Courses Teacher, DKAB Teacher.