Yabancı unsurlu inşaat sözleşmelerine uygulanacak hukuk ve yetki
Law and jurisdiction to be applied for construction contract swith foreign element
  1. Tez No: 560193
  2. Yazar: ERŞAH TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Büyük inşaat projelerinde, finans temini, yabancı müteahhitlerin teknolojik imkanları, tecrübeleri ve diğer avantajlarından yararlanmak için inşaat sektörünün çok sık olarak milletlerarası rekabete açıldığı görülmektedir. Bu durum yabancı unsur içeren inşaat sözleşmelerinin yaygınlaşmasına sebep olmaktadır. Milletlerarası inşaat sözleşmeleri Türkiye açısından da önem arz etmektedir. Özellikle enerji ve bayındırlık alanlarında Türkiye yabancılar tarafından yapılan veya finanse edilen birçok büyük projeye ev sahipliği yapmakta ve inşaat sözleşmelerinin iş sahibi tarafını oluşturmaktadır. Dolayısıyla, milletlerarası inşaat ilişkilerindeki bu gelişmeler, inşaat sözleşmelerinden doğan hukuki sorunlara da hazırlıklı olmayı gerektirmektedir. Yabancı unsurlu inşaat sözleşmeleri çalışmanın ana konusudur. Bu açıdan çalışmada, milletlerarası inşaat sözleşmelerinin tanımı, özellikleri, unsurları ve bunların milletlerarası özel hukuk bakımından değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. İnşaat sözleşmelerinin karmaşık yapısı ve teknik özelliklere ilişkin birçok hüküm içermesi, uygulamada inşaat sözleşmelerinin standart kurallar üzerine temellendirilmesine sebep olmaktadır. Ayrıca çalışmada, milletlerarası inşaat sözleşmelerine uygulanacak hukuk meselesi üzerinde durulmuş, uygulanacak hukukla ilgili olarak ortaya çıkan problemlere, tarafların hukuk seçimi yaptığı ve yapmadığı durumlarda hangi hukukun uygulanacağı konularına değinilmiştir. Son olarak da çalışmada milletlerarası inşaat sözleşmelerinde ortaya çıkabilecek bir uyuşmazlıkta milletlerarası yetki ve yetkili mahkeme konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In large construction projects, it is often seen that construction sector enters into international rivalry in order to procure financing and to benefit from the technological means, experiences and other advantages of foreign contractors. This, in turn, cause construction contracts with foreign element to become widespread. International construction contracts are also crucial for Turkey. Turkey hosts several large projects that are designed or financed, particularly in the energy sector and public works, and constitutes the contract giver party of the construction contracts. Therefore these developments in the international construction affairs necessitate preparedness to the questions of law that may be caused by international construction contracts. The main subject of the study is construction contracts with foreign element. In this context, the definition, characteristics and elements of international construction contracts and its assessment in terms of international private law are elaborated. The complex structure of construction contracts and various provisions included particularly in terms of technical specification cause construction contracts to be based on standardized rules in the application. Furthermore, the issue of law to be applied for international construction contracts is emphasised; regarding the problems related to the law to be applied is analysed; and which law is going to be applied when the parties make or do not make a choice of law is examined in the study. Finally, in case of a potential dispute in international construction contracts the subjects of international jurisdiction and authorized court are analysed.