Prostat kanseri tanısı koyulmuş hastalarda multiparametrik MRG tetkiklerinin prostat kanseri lokal evrelemesindeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of multiparametric MRI in local staging of prostate cancer
  1. Tez No: 560261
  2. Yazar: MEHMET TOLGAHAN ÖRMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GÜLBİZ DAĞOĞLU KARTAL, DR. SELÇUK ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ: Son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber prostat lezyonlarının anatomik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesi, hastalığın lokal evrelemesi için multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme (Mp MRG) kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Lezyon karakterizasyonu yanında MpMRG kanser olduğu bilinen olguların lokal evrelemesinde giderek artan bir öneme sahip olmuştur. Klinik evreleme bazı klinik faktörlere bağlıdır. Bu çalışmanın amacı Mp prostat MRG nin indeks lezyonların tespiti, lokalizasyonu ve hastalığın lokal evrelemesi değerlendirilmesinde katkısını ortaya koymaktır. MATERYAL VE METHOD: Mayıs 2016 -Şubat 2019 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim dalında total prostatektomi yapılan ve patoloji spesmeninde kanser tespit edilen hastaların İstanbul Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda çekilmiş MpMRG tetkiklerini retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Patoloji spesmenindeki indeks lezyonlar patoloji raporlarından retrospektif olarak sanal haritalama yöntemi kullanarak MpMRG bulgularıyla karşılaştırılmıştır. Radyolojik PIRADS skorları ile patoloji spesmeninde belirtilen gleason skorlarını karşılaştırılmıştır ve klinik anlamlı kanseri tespit edebilirliğimiz değerlendirilmiştir. Ayrıca benzer şekilde patoloji ve radyoloji raporlarında retrospektif olarak değerlendirilerek, ekstrakapsüler invazyon, ekstraprostatik perinöral invazyon, seminal vezikül invazyonlarını karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Patolojide Gleason 7 ve üzeri olan olguların MRG ile tespitinde MRG duyarlılığı % 92,59 olarak; özgüllüğü % 12,50 olarak saptanmıştır. Ekstra prostatik invazyon(EPİ) açısından MRG ile patoloji sonuçları arasında uyumsuzluk olmadığı görülmüştür (p>0,05). MRG duyarlılığı % 64,28, özgüllüğü % 95,24, pozitif kestirim değeri %90 ve negatif kestirim değeri %80dir. Doğruluk oranı %82,86 olarak saptanmıştır. Seminal vezikül invazyonu(SVİ) açısından MRG ile patoloji arasında tam uyum mevcuttur (p>0,05). Ekstraprostatik perinöral invazyon açısından patoloji ile MRG arasında uyumsuzluk olmadığı görülmüştür (p>0,05). Ekstraprostatik perinöral invazyon MRG duyarlılığı % 75 olarak; özgüllüğü % 100 olarak saptanmıştır. Pozitif kestirim değeri ise %100 , negatif kestirim değeri ise %93,10 , doğruluk oranı %94,29 olarak saptanmıştır. SONUÇ: MpMRG, prostat lezyonlarını saptama, lokalize etme,lokal evrelemede iyi bir tetkiktir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In recent years, the use of multiparametric magnetic resonance imaging (Mp MRI) has become an invaluable tool for anatomical and functional evaluation of prostate lesions. In addition to lesion characterization, MpMRG has been becoming increasingly used local staging of patients with cancer. The aim of this study was to determine the contribution of MP prostate MRI to the detection, localization and local staging of the index lesions MATERIALS AND METHODS: Patients who underwent total prostatectomy for prostate cancer who had MpMRI before surgery between May 2016-February 2019 were retrospectively evaluated. The pathology reports of the index lesions in the pathology specimen were retrospectively compared with the MpMRI findings using virtual mapping method. Radiologic PIRADS scores and gleason scores in pathology specimen were compared and accuracy of MpMRI for detecting clinically significant cancer was evaluated. Extracapsular invasion, extraprostatic perineural invasion and seminal vesicle invasion were noted on Mp MRI and were compared with pathology reports. RESULTS: MRI sensitivity and specifity in detection of clinically significant can cancer were 92.59% and 12,50% respectively. There was no inconsistency between MRI and pathology results in terms of extra prostatic invasion (EPI) (p> 0.05). MRI sensitivity was 64.28%, specificity was 95.24%, positive predictive value was 90% and negative predictive value was 80%. The accuracy rate was found to be 82,86%. There was complete agreement between MRI and pathology in terms of seminal vesicle invasion (SVI) (p> 0.05). There was no inconsistency between pathology and MRI in terms of extraprostatic perineural invasion (p> 0.05). Extraprostatic perineural invasion MRI sensitivity was 75%; the specificity was 100%. The positive predictive value was 100%, the negative predictive value was 93.10% and the accuracy was 94.29%. CONCLUSION: MpMRG is a valid tool in local staging and localization of prostate lesions.