Üniversite öğrencilerinin koruyucu ruh sağlığı açısından sosyal iyi olma ve duygu ifadelerinin incelenmesi
Investigation of social well-being and emotion expressions in terms of protective mental health of university students
- Tez No: 560260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toplum Ruh Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Üniversite öğrencilerinin duygusal ifadelerini tanıma, sosyal iyi olma durumunu anlama ve sürdürebilme konularındaki yaklaşımlarını belirlemek, sorumluklarını değerlendirmektir. Yöntem: Araştırmanın evrenini Ege Üniversitesi lisans öğrencileri oluşturmuştur. Örneklem sayısı, evrendeki birey sayısı bilinen n = N t2α2/ d2 (N-1) + t2α2 formülüne dayanarak belirlenip n=300 bulunmuştur. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı bilgi formu, Sosyal İyi Olma Ölçeği(SİOÖ) ve Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği(BDİÖ) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatiksel analizi için Statistical Package for Social Scienses for Windows Version 16.0 (SPSS 16.0) bilgisayar programı kullanılmıştır. Araştırmada sosyal iyi olma ve duygu ifade değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin %47.7'si kadın (n=143), %52.3'ü (n=157) erkektir. Öğrencilerin en küçüğü 18, en büyüğü 26 yaşındadır. Öğrenciler yaş bazında üç gruba ayrılmıştır. Buna göre katılımcıların %32'si (n=96) 18-20, %49.7'si (n=149) 21-23, %18.3'ü (n=55) ise 24-26 yaş grubundadır. Eğitim düzeyi açısından öğrencilerin %7.0'sinin (n=21) meslek lisesi, %62.7'sinin (n=188) anadolu lisesi, %16.7'sinin (n=50) düz lise ve %13.6'sının (n=41) diğer farklı lise programlarından mezun olduğu görülmüştür. Öğrencilerin %27.6'sının (n=83) gelirinin giderinden az, %57.7'sinin (n=173) gelirinin giderine denk ve %14.7'sinin (n=44) gelirinin giderinden fazla algıladığı belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin %49.4'ü (n=148) büyükşehir, 22.0'ı (n=66) il, %21.3'ü (n=64) ilçe, %7.3'ü (n=22) kasaba olarak en uzun yaşadığı yeri belirtmiştir. Öğrencilerin %19'u (n=57) çalışmaktadır, %81.0'ı (n=243) çalışmamaktadır (Tablo;2).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this course is to determine the students' perceptions about emotional expressions, to understand and sustain social well-being and to evaluate their responsibilities. Method: All samples are selected from the undergraduate students of Ege University. The number of samples was determined based on the formula n = N t2α2/ d2 (N-1) + t2α2 known number of individuals in the universe and found N = 300. Descriptive information form, Social Well-Being Scale (SWBS) and Berkeley Emotion Expression Scale (BEES) were used as data collection tools. Statistical analysis was performed using Statistical Package for Social Science for Windows Version 16.0 (SPSS 16.0) computer program. Pearson Product Moment Correlation was used to investigate the relationship between social well-being and emotion expression variables. Findings: 47.7% of the students were female (n = 143) and 52.3% (n = 157) were male. The smallest of the students is 18 years old and the oldest is 26 years old. The students were divided into three groups according to age. According to this, 32% (n = 96) of the participants were 18-20, 49.7% (n = 149) 21-23, and 18.3% (n = 55) were in the 24-26 age group. In terms of education level, 7.0% (n = 21) of the students were vocational high school, 62.7% (n = 188) of the Anatolian high school, 16.7% (n = 50) of the flat high school and 13.6% (n = 41) other it was seen that he graduated from different high school programs. It was determined that 27.6% (n = 83) of the students were less than the expenses of their income, 57.7% (n = 173) were equivalent to the expenses of their income and 14.7% (n = 44) of the income perceived more than their income. 49.4% (n = 148) of the university students, 22.0% (n = 66) of the province, 21.3% (n = 64) of the districts, 7.3% (n = 22) of the students stated that they lived as long as the town. . 19% (n = 57) of the students work and 81.0% (n = 243) of them do not work (Table; 2).