Boraks pentahidrat'ın glioblastoma multiforme hücre hattı aracılığıyla tedavi potansiyelinin araştırılması
Investigation of the treatment potential of borakspentahydrate with glyoblastoma multimedia cell line
- Tez No: 560273
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmadaki amacımız bu alanda yeni bir bor bileşiği olan Boraks pentahidrat (BPH)' ın 4. evre beyin kanseri olan glioblastoma multiforme (GBM) hücre hattı U-87MG üzerinde sitotoksik etkisinin ve bununla birlikte hangi hücre ölüm mekanizmasının tetiklendiğinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: BPH' ın U-87 MG hücre hattındaki sitotoksik etkisi MTT yöntemi ile ölçülmüştür. Ardından, belirlenen IC50 dozu ile apoptoz ve otofaji yönünden floresan tabanlı bir teknike çalışan Muse ® hücre analiz cihazı kullanılmıştır. Elde edilen veriler, GraphPad prism istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Sitotoksisite deneyleri sonucunda U-87 MG üzerinde BPH' ın IC50 değeri 2.454 μM bulunmuştur. IC50 değerine bağlı olarak apoptotik yönden kontrol grubunda %3 deney grubunda %41 oranında hücre ölümü bulunmuştur(P< 0,01). Otofaji yönünden değerlendirmede ise kontrol grubunda 1.0 oranında yoğunluk değeri bulunurken deney grubunda 1.2 oranında değer bulunmuştur(p> 0,01). Bulguların istatistik açıdan değerlendirilmesi sonucunda apoptoz yönünden anlamlı bir sonuç gözlenirken; otofajik yönden anlamsız olduğu saptanmıştır. Sonuç: Bu veriler ışığı altında BPH' ın GBM' e model oluşturan U-87 MG hücre hattı üzerinde sitotoksik bir etkinin olduğu görülmüştür. Bu etkinin otofaji hücre ölüm mekanizması yerine apoptoz mekanizması üzerinden gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, BPH' ın apoptozu uyaran kemoterapötiklere karşı dirençli olan GBM tedavisinde kullanılabilecek bir madde olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the cytotoxic effect of borax pentahydrate (BPH), in this area new boron compound, on glioblastoma multiforme (GBM) cell line U-87MG, which is a new boron compound, and which cell death mechanism is triggered. Material and methods: The cytotoxic effect of BPH 'in U-87 MG cell line was measured by MTT assay. Then, a technically operated Muse ® cell analyzer with a fluorescent base was used in the direction of apoptosis and autophagia with the determined IC50 dose. The obtained data were evaluated using GraphPad prism statistics program. Results: As a result of cytotoxicity experiments, the IC50 value of BPH in U-87 MG was found to be 2.454 μM. In the apoptotic control group, 41% of cell deaths were found in the 3% test group (P 0,01). Statistical evaluation of the findings showed a significant effect on apoptosis; autophagic direction. Conclusions: This was found to be a cytotoxic effect on the U-87 MG cell line modeling BPH 'in GBM under the light of this data. It has been determined that this effect is achieved via apoptosis mechanism instead of autophagy cell death mechanism. These results suggest that BPH may be an agent that can be used in the treatment of GBM which is resistant to apoptosis-stimulating chemotherapeutics.