Boraks üretiminde ortaya çıkan atık malzemenin çimento içerisinde değerlendirilmesi
Evaluation of boron containing clay wastes in cement
- Tez No: 152938
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER BEKİR TOPÇU, Y.DOÇ.DR. MİNE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada boraks üretiminde ortaya çıkan katı atıkların çimento endüstrisinde katkı maddesi olarak değerlendirilmesi ele alınmıştır. Çalışmada, bir çok alanda kullanılan Türkiye'de bol bulunan bor minerali atığından inşaat endüstrisinde nasıl faydalanılabileceği araştırılmıştır. Türkiye 803 milyon ton bor cevheri rezervi ile dünyadaki bor cevheri rezervinin yaklaşık % 63' üne sahiptir. Türkiye'deki en önemli bor cevherleri kolemanit, üleksit ve tinkaldir. Boraks üretiminde kullanılan tinkal minerali ekonomik açıdan oldukça önemlidir. Bu üretim sırasında her yıl 120.000 ton katı atık ortaya çıkmakta ve çevreye verilmektedir. Tinkalin konsantre hale getirilmesi sırasında, Konsantre Tinkal ve Boraks pentahidrat üretim ünitelerinde ortaya çıkan bu katı atıklar 1. ve 2. kil pestili atığı olarak bilinmektedir. Minerallerin işlenmesi sırasmda filtrelerin verimli çalışmaması, minerallerin içermiş olduğu boraksın atıklar içerisinde kalmasına neden olmaktadır. Kil pestili atığı içerisinde kalan B2O3 miktarı % 7 ila 25 arasındadır. Kil pestili atıklanmn yapılan kimyasal analizlerinde doğal kille aynı kimyasal yapıda oldukları görülmüştür. Bu çalışmada, kil pestili atıkları katkı maddesi olarak Portland çimentosuna katılmış ve kil pestili oranının çimento yapısı üzerindeki etkileri değişik deneylerle incelenmiştir. Taze ve sertleşmiş harç numuneler üzerinde; basmç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, priz süresi, hacim genleşmesi, birim ağırlık, ultrases geçiş süresi ve dayanıklılık deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar Portland çimentosu (şahit numune) özelikleri ve Türk Standartları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçta; 1. ve 2. kil pestili atık malzemesinin sırasıyla % 5 ve % 7 oranlarında çimento içerisinde katkı maddesi olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Bor, Çimento, Kil atığı, Basmç dayanımı, Eğilmede çekme dayanımı, Priz süresi, Hacim genleşmesi, Ultrases geçiş hızı, Dayanıklılık
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the solid wastes which originate in production of borax was tried to evaluate in the cement industry as additive materials. It is research in our study that, how were can benefit from in construction sector, waste of boron minerals which using in a lot of place and existing plentiful amount in Turkey. Turkey has 803 million tons boron reserves, which consist of 63 % of the total world boron reserves. The most important boron ores in Turkey are colemanite, ulexite and tincale. The tincal mineral which is used in borax production is very important from economic point of view. During this process 120.000 tons per year of solid wastes are formed and given to environment. This solid clay wastes, known as the first clay waste and second clay waste, form in the consentrated tincal unit and the borax pentahidrat unit during the production. Because of the deficiency of filters, the waste materials contain borax. The B2O3 ratio is 7 - 25 % in clay wastes. It was determined that clay wastes have some chemical composition as the natural clay. These clay wastes were used in Portland cement as an additive material and the effect of the clay waste ratio on the cement structure were investigated through a number of tests. The properties examined include compressive strength, flexural strength, setting time, volume expansion, unite weight, pulse velocity time and durability of the fresh and hardened mortar. The resuls obtained were compared with Portland cement properties and Turkish Standarts values. It weas determined that the first clay waste and second clay waste may be used additives up to 5 % and 7 % respectively. KEY WORDS: Boron, Cement, Clay waste, Compressive strength, Flexural strength, Setting time, Volume expansiyon, Pulse velocity time, Durability 11