Hashimoto tiroidili hastalarda bakır, demir ve çinko eser elementlerinin selenyum ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between copper, iron and zinc trace elements and selenium in patients with hashimoto thyroiditis
- Tez No: 560303
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Eser elementlerinin tiroid fonksiyonları ile ilişkileri bilinmektedir. Yaptığımız çalışmamızda Hashimoto tiroiditi (HT) etiyopatogenezinde selenyum (Se), demir (Fe), çinko (Zn) ve bakır (Cu) eser elementlerinin serum düzeylerindeki ve oranlarındaki değişimlerinin belirlenmesi ve bu parametreler arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza İç Hastalıkları polikliniğine başvuran ve HT tanısı konan 35 hasta ile hasta grubumuz oluşturuldu. Kontrol grubumuza fizik muayene ve rutin tetkikleri normal olan sağlıklı 28 birey dahil edildi. Tüm bireylerin serum örneklerinde Se, Zn, Cu ve Fe düzeyleri indüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektrofotometresi (ICP-OES, Thermo iCAP 6000) ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
It is known that trace elements are related with thyroid functions. The aim of this study was to determine the changes in serum levels and ratios of selenium (Se) iron (Fe), zinc (Zn) and copper (Cu) trace elements in the etiopathogenesis of Hashimoto thyroiditis (HT) and to evaluate the possible relationship between these parameters. The study group consisted of 35 patients who were admitted to the Internal Medicine outpatient clinic and diagnosed as Hashimoto's thyroid. In our control group, 28 healthy individuals with normal physical examination and routine examinations were included. Se, Zn, Cu and Fe levels were measured by inductively coupled plasma optical emission spectrophotometer (ICP-OES, Thermo iCAP 6000).