Tarkan ve Köroğlu çizgi romanında ortak ve değişen milli ve sanatsal unsurlar
The common, changing, national and artistic elements in Tarkan's and Köroğlu's comics
  1. Tez No: 560423
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sanatsal faaliyetler bireyin kendini ifade etmesinin yanında dönemin kültürünün de bir ifadesi niteliğindedir. İnsanlık tarihinden bu yana sanat ve sanatsal faaliyetler dönemin şartlarına ve kültürel özelliklerine göre sürekli olarak değişim ve gelişme içerisinde olmuştur. İmkanların değişmesi, popüler olanın değişmesi, kültürel özelliklerin değişmesi ve gelişmesi görsel sanat ürünlerinde farklı türlerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu çalışmamızda 19.yüzyılda matbaanın gelişmesiyle yeni bir sanatsal tür olarak ortaya çıkan Türk çizgi roman örneklerinden Tarkan ve Köroğlu çizgi romanları incelenecektir. Türkiye'de çizgi roman sanatı 19.yy da ki popülerliğini günümüzde kaybetmiş olmasıyla birlikte çizgi romanlar, ulaşılması, temin etmesi de zor bir kaynak haline gelmiştir. Çizgi romanın popülerliğinin azalmasıyla birlikte çizgi roman kahramanlarımız da unutulmaya yüz tutmuştur. Çalışmada literatür taraması yapılarak konu ile ilgili olan kaynaklara ulaşılmış, Milli çizgi romanlarımızdan Tarkan ve Köroğlu çizgi romanları milli ve sanatsal unsurlar açısından incelenip karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, hem senaryo hem de çizim aşamasında büyük emek sarf edilerek ve çok titiz bir çalışma sonucu ortaya çıkan Tarkan ve Köroğlu çizgi romanlarımızda bulunan milli ve sanatsal unsurlar tespit edilmiş ve iki çizgi romanın milli ve sanatsal unsurlar açısından ortak ve değişen yönleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artistic activities are not only an expression of the culture of the period but also the self-expression of the individual. Since the very start of the history of mankind, art and artistic activities have been constantly changing and developing according to the conditions and cultural characteristics of the period. The alteration to opportunities, the change of what is the popular, tha change and development of cultural characteristics have laid the ground for the formation of different types of visual art products. In this study, Tarkan and Köroğlu Comic Books, which emerged as a new style of art with the advances in printing press in 19th century (they are also early examples of Turkish comic books) will be analysed. Since the art of comic books in Turkey are not so popular as they were in the 19th, today they are quite difficult sources to gain access and obtain. With the decrease in the popularity of comic books, our comic book heroes have been rarely recalled. I have reached the comic books in question and done a through literature review. Tarkan and Köroğlu Comic Books, which are our national comic books, were analyzed and compared in terms of national and artistic elements. As a result of the research, national and artistic elements in our comic books, which have been given a lot of care, effort and attention to details with regards to script and illustration, were determined and analyzed. The national and artistic elements of these two comic books have been compared and contrasted.