Öğretmen algılarına göre okul müdürünün öğretimsel denetim davranışlarının öğretmen motivasyonuna etkisi
Effect of principal's instructional supervision behaviors on teacher motivation with respect to teachers' perceptions
  1. Tez No: 560468
  2. Yazar: ERDAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN İLĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre okul müdürünün öğretimsel denetim davranışlarının öğretmen motivasyonuna etkisini incelemektir. Ayrıca öğretmenlerin öğretimsel denetim algıları ve iş motivasyonlarının belirlenen bazı sosyo-demografik değişkenlere göre karşılaştırması yapılmıştır. Araştırmanın modeli, ilişkisel ve nedensel karşılaştırma deseninin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, Zonguldak il merkezi ve ilçelerindeki temel eğitim okullarında (okul öncesi, ilk ve ortaokul) 724 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada öğretimsel denetim ölçeği ve öğretmen iş motivasyonu ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar için t testi- ANOVA, korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin öğretimsel denetim algılarının ve iş motivasyonu algılarının görece yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin öğretimsel denetim algılarının cinsiyet, kıdem ve okuldaki çalışma süresine göre farklılaşmaz iken; branş, okul türü, okul kademesi, yönetici cinsiyeti, yönetici kıdemi, yönetici branşı, yöneticinin yöneticilik kıdemine göre ise farklılaştığı görülmüştür. Öğretmen iş motivasyonunun ise cinsiyet, kıdem, branş, okul kademesi, okulda çalışma süresi ve okul yöneticisi kıdemine göre farklılaşmaz iken, okul türü, okul yöneticisi cinsiyeti, branşı ve yöneticilik kıdemine göre ise farklılaştığı bulunmuştur. Öğretimsel denetim algısı ile öğretmen iş motivasyonu arasında pozitif ve yüksek ilişki bulunmuş ve öğretimsel denetim algısının öğretmen iş motivasyonunun anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine effect of principal's instructional supervision behaviors on teacher motivation with respect to teachers' perceptions. In addition, there has been a comparison of teachers' instructional supervision perceptions and professional motivation in terms of some certain socio-demographic variables. Research model is based on qualitative research in which relational and causal pattern has been utilized. Sampling of the research consisted of 724 teachers employed in elementary schools (preschool, elementary and secondary schools) located inZonguldak city center and its districts. In the research instructional supervision scale and teachers' professional motivation scales were used. In order to analyze the data means, standard deviation, independent samples t-test, ANOVA, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis have been employed. In light of the research findings it was evidenced that teachers' instructional supervision perceptions related to principal behaviors' and professional motivation perceptions were comparatively higher. Teachers' instructional supervision perceptions remained unchanged with respect to gender, seniority and term of employment whereas it differentiated with respect to subject, school type, school level, principal's gender, principal's seniority, principal's branch, and principal's seniority in administrative position. Although teachers' professional motivation did not differ with respect to gender, seniority, subject, school level, term of employment and principal's seniority in administrative position it still varied according to school type, principal's gender, principal's seniority and principal's branch. There was a positive and strong correlation between teachers' instructional supervision perception and teachers' professional motivation, thus it was concluded that instructional supervision perception of teachers related to principals behavior was a significant predictor of teachers' professional motivation.