Güneş enerjisi destekli absorpsiyonlu soğutma çevriminin incelenmesi
Investigation of solar powered absorption cooling system
- Tez No: 560473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Absorpsiyonlu soğutma çevrimlerinde kaynatıcıda kullanılmak üzere bir ısı kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ısı kaynağı güneş enerjisi ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanabilmektedir. Absorpsiyonlu sistemlerde kullanılan ve tasarım şartlarına göre tercih edilen eriyik çiftleri bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanlar LiBr-H2O, NH3-H2O ve LiCl-H2O çiftleridir. Bu tez çalışmasında Antalya ili için tek kademeli bir absorpsiyonlu soğutma sisteminin simülasyonu Engineering Equation Solver (EES) programı kullanılarak yapılmıştır. Çevrim akışkanı olarak LiBr-H2O incelenirken kaynatıcı ısı kaynağı olarak güneş enerjisi ele alınmıştır. Soğutma yükü 10kW olan bir ortam için EES programı ile eriyiğin termodinamik özellikleri olan basınç, sıcaklık, entalpi ve entropi değerleri belirlenmiştir. Sonrasında sistem üzerinde termodinamiğin birinci ve ikinci yasa analizleri yapılmıştır. Bulunan sonuçlar ile soğutma tesir katsayısı (COP) ve ekserji verimi hesaplanmıştır. Değiştirilen sistem çalışma koşullarının COP ve ekserji verimi üzerindeki etkileri çizelgeler ve şekiller halinde bulgular ve tartışma kısmında sunulmuştur. Güneş enerjisi hesaplamalarında güneş ışınımına bağlı olarak gerekli maksimum kollektör alanı ve güneşten faydalanma oranı (FNP)bulunarak aynı bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Absorption cooling cycles require a heat source for the use in the generator. This heat source can be supplied from renewable energy sources such as solar energy and geothermal energy. There are fluid pairs used in absorption systems and preferred according to design conditions. The most commonly used fluid pairs are LiBr-H2O, NH3-H2O and LiCl-H2O. In this thesis study, the simulation of a single stage absorption cooling system for Antalya province was performed by using Engineering Equation Solver (EES) program. While LiBr-H2O is preferred as the fluid pair, solar energy is preferred as generator heat source. The pressure, temperature, enthalpy and entropy of the fluid pair are determined by the EES program for the cooling load of 10kW. Then, the first and second law analyses of thermodynamics were performed. With the results obtained, the cooling coefficient of performance (COP) and exergy efficiency were calculated. The effects of variable system operating conditions on the COP and exergy efficiency are presented by tables and figures in the results and discussion section of the thesis. In solar energy calculations, the maximum required collector area and solar fraction (FNP: the fraction of the total load met by non-purchased energy) are calculated depending on solar radiation and the results are presented in the same section