Süreç iyileştirmenin siber olay yönetimine etkisinin incelenmesi
Analyzing the effect of process improvement on incident management
  1. Tez No: 560486
  2. Yazar: NECMEDDİN TAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ATİLLA YELBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri insan hayatının gündelik yaşamına yön vermekle beraber, ekonomik ve sosyal gelişimi de doğrudan şekillendirmektedir. Bu sebeple, şirketler, kurumlar, organizasyonlar ve hatta ülkeler söz konusu teknolojilerin güvenliklerinin sağlanması ve sürekli ulaşılabilir olmalarına önem vermektedirler. Olay yönetimi hedeflenen bilgi güvenliğine ulaşılmasında yürütülecek faaliyetlerin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, süreç ve süreç iyileştirme kavramları yardımıyla olay yönetim sürecinin iyileştirilmesi ve iyileştirme çalışmaları sonucunda kullanıma alınan sürece ait performans değerlerinin ölçülmesidir. Bu kapsamda süreç ve süreç iyileştirme konularına dair literatür taramasının ardından, yurtdışı akademik ve siber alandaki uluslararası organizasyonların olay yönetimi konularındaki çalışmaları incelenerek, olay yönetim sürecinde yer alan ve genel kabul gören aşamalar incelendi. Yapılan literatür araştırmaları, organizasyon içinde geçmiş çalışmalardan elde edilen tecrübeler ve organizasyonun hedefleri neticesinde olay yönetim süreci detayları ile beraber şekillendirildi. Kullanıma alınan olay yönetim sürecine ait girdi ve çıktılardan oluşan veriler toplanarak geçmiş verilerle kıyaslandığında, iyileştirme çalışmalarının başarılı olduğu ve yeni olay yönetim sürecinin verilere önemli ölçüde olumlu etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies directs daily life of human beings and also it shapes directly economy and social development. That is why companies, foundations, organizations and even countries put emphasis on the security and sustainability of these technologies. Incident management is the primary operation that ensures the projected information security. The goal of this study is improvement of incident management process by the help of process and process improvement concepts and measurement of the performance values of newly designed process. In this scope after making literature reviews on process and process improvement concepts, studies on incident management done by foreign academy institutions and international organizations whose focus on cyber security were analyzed. In these reviews, research focused on incident management phases those are generally approved. As a result of these reviews, experiment of the organization about incident management and considering the mission of the organization, incident management and phases were developed in detail. Input and output data values of new incident management process were collected and compared to older ones, comparison shows that improvement working is successful and newly designed process significantly affects the data in a positive way.