İstanbul Kurbağalı Deredeki fizikokimyasal parametrelerin kirlilik açısından incelenmesi
- Tez No: 56050
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HARUN MUTLUAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Aquatic Products, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
İSTANBUL KURBAGALI DEREDEKİ FIZIKOKIMYASAL PARAMETRELERİN KİRLİLİK AÇISINDAN İNCELENMESİ V. ÖZET Kurbağılıdere; Taşlı, Esatpaşa ve Küçükbakkal derelerinin denizden 6.140 km uzaklıkta birleşmesiyle oluşup Göztepe, Fikirtepe, Hasanpaşadan geçerek Fenerbahçe önlerinde denize akmaktadır. Çok büyük bir bölümü yerleşim ve sanayi bölgelerinin içinden geçmektedir. Bu bölgelerden gelen düzensiz ve plansız atıklar dereyi kirletmektedir. Derenin denizden 8 km (Anakol; Taşlıdere) 4.5 km, 2.243 km, 1.718 km uzaklıktaki yerleri ve dere ağzı çalışma istasyonları olarak seçilmiştir. Bu istasyonlardan Mayıs 1995-Nisan 1996 arasında her ay örnek alınmıştır. Sıcaklık, pH, Çözünmüş Oksijen paremetreleri istasyonlarda ölçülmüş, PO“34-P, NOVN, NO”2-N, CO=3, HCO"3 ve KOİ parametreleri İ.Ü. Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Labaratuvarında hesaplanmıştır. Ayrıca istasyonların coğrafık özellikleri, dere suyunun ortalama mevsimsel akış hızı ve derinlikleri belirlenmiştir. Bölgeye ait meteorolojik değerler, bölge meteoroloji müdürlüğünden alınarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda ölçülen her parametrenin beş ayrı istasyondaki aylık ve mevsimsel değişimi şekillerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON THE PHYSICAL AND CHEMICAL PARAMETERS OF KURBA?ALI STREAM UNDER POLLUTION CONDITIONS SUMMARY Kurbağalıdere stream is consisted by the joining of smaller streams called as Taşlı. Esatpaşa and Küçükbakkal stream about 6 km. far away from the sea and it flows into the sea in Fenerbahçe province. The surrounding area of the stream basin is highly urbanized and occupied by industrial facilities. Wastes draining into the stream from the surrunding area without any control, caused to a pollution in the stream. Stations were set 8 km. (Anakol. Taşhdere), 4.5 km., 2.2 km, 1.7 km. far away from the stream mouth. Water samples were taken in these fixed stations between May 1995 and April 1996. In situ measurements of the temperature, pH and dissolved oxygen were performed. P03VP, NOyN, NOVN, C02~3 and HCO_3 concentrations and COD (Chemical Oxygen Demand) value of the water samples were determined in the researsch laboratory of the Faculty of Aquatic Products. Geographical features, mean flowing velocity of the stream with respect to seasons and water depths at station were also determined. Meteorological paremetrs of the area were obtained from the local bureau of meteorology. Seasonal and monthly variations of the examined parameters of the five stations were presented on figures. 39