Küçük Çekmece Gölü'nün faunası ve ekolojisi
- Tez No: 56051
- Danışmanlar: PROF.DR. DİNÇER GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
V. ÖZET Küçükçekmece Göiü Marmara Denizine bir kanal vasıtasıyla bağlı olan acı su karakterinde bir lagündür. Coğrafık konumu 41.00N -28,43'E olan bu göl maksimum 20 m derinlikte olup, 15,22 km alanı kaplamaktadır. Deniz suyu yanında yer altı suyu ile de beslenmektedir. Aynı zamanda Nakkaş ve Sazlı dereleri vasıtası ile de göle su girmektedir. Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi bu gölün kıyısına inşa edilmiştir. Bu çalışmada bu gölde seçilen 4 istasyondaki fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreler 1993-1994 döneminde araştırılmıştır. Suyun sıcaklığı, tuzluluğu, iletkenliği, çözünmüş oksijeni ve sudaki asılı madde miktarı, ölçülmüştür. Aynı zamanda nitrat, nitrit, fosfat, sülfat, deterjan, klorofil (a, b, c) ve BOD5 düzeyleride tayin edilmiştir. Gölün 4 istasyonundan alınan sediment örneklerinde, metal ve radyonüklid düzeyleri tayin edilmiştir. As, Se, Zn, Cn, Fe, Co, Ni, Ce, La ve Hg konsantrasyonları nötron aktivasyon analizi ile saptanmıştır. 137Cs ve 40K radyonukl idlerinin sediment örneklerindeki radyoaktivite düzeyleri gamma izotopik analiz tayini ile dedekte edilmiştir.. Küçükçekmece Gölü ekosisteminin fauna çeşitliliği 1993-1994 döneminde araştırılmıştır. Omurgasız organizmalar, balık ve su kuşlarının sistematik tayinleri amaca yönelik olarak yapılmıştır. 21
Özet (Çeviri)
SUMMARY Küçükçekmece Lake is a lagoon and it contains brackish water, on the western coast of Istanbul. The geographical position of the lake is 41.00'N- 28.43'E and has 15.22 km2 are with a maximum dept of 20 meter. Küçükçekmece lagoon is connected to the Marmara Sea by one canal. The Lake is fed with ground water sources beside of the sea water. At the same time, Sazlı and Nakkaş brooks flow to the lake. Çekmece Nuclear Research and Training Center built on the border of the lake. In this study the chemical, phyzical and biological parameters were inverticaled at the four stations in the Küçükçekmece lake waters, during 1 993- 1 994 water temperature, salinity, conductivity, disolved oxigen, pH, tranparency, turbidity, color, suspanded solid have been measured. At the some time, the levels of the nitrate, nitrite phosphate, sulfhate, deterent, chlorophgll (a, b, c) and BOD3 have been also determined. The metal and radionuclide levels in sediment sampler were determined of collected from the 4 stations on the lake. The concentrations of As, Se, Zn, Cr, Fe, Co, Ni, Ce, La and Hg in the sampler were determined by instrumente Neutron activation Analysis. The radiactivity levels of 137Cs and 40K radionuclids in the sediment sampler were dedected by gama isotopic anulysis determination. The biologicaS diversity of the Küçükçekmece lake environment (without terrestrial environment) was also inventicaled during 1993-1994 for this purpose, the systematik identification of the invertebrates, fish and sea birds determined. 22