Büyükbaş hayvan barınaklarının yapısal yönden incelenmesi Gaziantep Karkamış örneği
Investigation of the structural features of cattle barns: A case study of Karkamış, Gaziantep
- Tez No: 560501
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Karkamış ilçesinde yürütülen çalışmada büyükbaş hayvan barınaklarının yapısal yönden incelenmesi amaçlanmıştır. Mevcut duruma göre 2018 yılında 57 adet işletmede anket çalışması yapılmış ve sonuçları değerlendirilerek işletme sahipleriyle bilgi alışverişi sağlanmıştır. Çalışma sonucunda büyükbaş hayvancılık yapılan ahır sistemlerinin kurulduğu alanların %93'ü düz %7'si ise engebelidir. Barınakların uzun eksen yerleşim yönleri %71.9'u Güney-Kuzey ve %28.1'i Doğu-Batı yönlü inşa edilmiştir. İşletmelerin %40.4'ü serbest açık, %14'ü duraklı serbest açık, %38.6'sı kapalı duraklı ve %7'si ise diğer barınak tiplerinde inşa edilmiştir. İşletmelerin yetiştiricilik çeşitleri %80.7 oranında süt sığırcılığı ve %19.3 oranında besi sığırcılığıdır. İnşa edilen işletmelerin %80.7'sinin bir projesi var iken %19.3'ünün projesi yoktur. İşletme barınaklarının %75.4'ü temel sistemi üzerine yapılmışken %24.6'sı yapıda temel kullanmamıştır. Temel sistemi kullanılan yapılarda ana malzeme olarak beton (%38.6), taş (%31.6), betonarme (%5.3) ve diğer malzemeler (%24.6) tahta, toprak, doğal zemin kullanılmıştır. Barınak tabanının %71.9'u beton %28.1'i topraktır. İşletmelerden hayvan atıklarının uzaklaştırılması için %70.2 oranında drenaj sistemi kullanılmaktadır. İşletmelerin %45.6'sı çatılı %54.4'ü çatısızdır. Çatılı olan işletmelerin %35.1'i tek eğimli %59.7'si düz ve ev altı bitişik çatı kullanmaktadır. İşletmelerin %100'ünde doğal havalandırmadan yararlanılmaktadır. İşletmelerin %80.7'sinde yem deposu yoktur. Büyükbaş hayvan barınaklarının %87.7'si gübrelik kullanmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the structural features of cattle barns in Karkamış in Gaziantep province. In 2017, a survey was conducted with 57 enterprises face to face and the results was shared with them. As a result, it is found that the areas where cattle barns located on plane (93%) and rough land (7%). The cattle barns were constructed in South-North (71.9%) and in East-West direction (28.1%). 40.4% of the enterprises were built with tied free stall, 14% with free stall, 38.6% with closed stop, and 7% with other shelter types. Farming chracteristics of the enterprises are consist of dairy cattle (80.7%), feeder cattle (19.3). While 80.7% of the enterprises were built with a project, 19.3% of them built without project. 75.4% of the enterprise shelters were built on the built foundation and 24.6% of them did not use the built foundation. The enterprises built on the built fondation used main material as concrete (38.6%), stone (31.6%), reinforced concrete (5.3%) and the others which are wood, soil, natural ground etc. (24.6%). The ground of the enterprises are concrete (71.9%) and ground (28.1%). The persentage of enterprises use drainage system to remove animal waste is 70.2%. The enterprises with roof (45.6%) and without roof (54.4%). 35.1% of the roofed enterprises use single sloping, 59.7% flat and six adjacent roofs. Natural ventilation is used in 100% of the enterprises. It was determined that 87.7% of cattle barn do not use manure storage.