Adıyaman ilindeki sığır barınaklarının ve seraların teknik ve yapısal yönden incelenmesi
Investigation of the technical and structural aspects of cattle barns and greenhouses in adiyaman province
- Tez No: 620649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BÜYÜKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarım sektörünün önemi büyüktür. Ülkemizde nüfusun önemli bir kısmı kırsal kesimde yaşamakta ve tarımsal üretimle geçimini sağlamaktadır. Bu nedenle ülkemizde yaşayan nüfusun yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesi ancak düzenli bir tarımsal üretimin yapılmasıyla sağlanacaktır. Buda ancak bitkisel ve hayvansal üretimin artırılması ile mümkün olacaktır. Bunun için de örtü altı yetiştiricilik ve hayvancılık sektörünün kalkındırılması gerekmektedir. Bu alanlarda yapılacak kalkınma ile gıda, tekstil, ilaç, kozmetik gibi birçok sanayi dallarına hammadde sağlanacaktır. Bu da, milli gelirin ve istihdamın artmasına neden olacak ve böylece ulusal ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada GAP bölgesinde yer alan Adıyaman ili merkez ve ilçelerindeki bitkisel üretim yapılarının teknik ve yapısal yönden mevcut durumlarını ve sorunlarını belirlenmesi amaçlanmıştır. Seralarda kullanılan konstrüksiyon malzemeleri, taşıyıcı yapı elemanlarının boyutları, otomasyon ve mekanizasyon düzeyleri, ürün deseni ve üreticilerin karşılaştığı sorunlar saptanmıştır. Aynı şekilde hayvansal üretim yapıları olan sığır, barınaklarının teknik ve yapısal durumları, otomasyon ve mekanizasyon düzeyleri ve sorunları belirlenmiştir ve var olan eksiklerin giderilmesi için çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Yapılan çalışma sonucunda, süt sığırı işletmelerinin %41.7'sinde kaba yem deposunun, %50'sinde kesif yem deposunun ve %41.7'sinde silaj yem deposunun olmadığı belirlenmiştir. Mevcut işletmelerin %25'inde gübre deposunun olmadığı, gübre deposu olmayan işletmelerde gübrenin açıkta ve kontrolsüz olarak depolandığı gözlenmiştir. Yine işletmelerin %8.3'ünde sağım ünitesinin, %41.7'sinde düve bölmesinin, %33.3'ünde doğum bölmesinin, %75'inde dana bölmesinin ve %50'sinde ise hasta hayvan bölmesinin olmadığı tespit edilmiştir. Besi sığırı barınaklarının %7.5'inde kaba yem deposunun, %5'inde kesif yem deposunun ve %70'inde ise silaj yem deposunun olmadığı belirlenmiştir. Besi işletmeleri ile ilgili yapılan istatistiksel analizler sonucunda, besi sığırı işletmelerinin yapıldığı yıllar ile barınaklarda yenilenme ihtiyacı olup olmama durumu arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Yine işletme sahiplerine devletin verdiği kredi, destek ve hibe programları ile barınaklarda bulunan hayvan sayıları arasında ve işletmelerdeki hayvan sayıları ile işletmelerde gübrelik olup olmama durumu arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. ii Kurulan seraların tümü Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hibe ve kredi imkanlarından yararlanılarak yapılmış ve bütün seralar özel bir şirkete yaptırılmıştır. Seraların büyük bir çoğunluğunda (%91.7) gotik çatı tipi, geri kalan kısmında yay çatı tipi kullanılmıştır. Seraların tamamında örtü malzemesi olarak UV+IR+AF katkılı yumuşak plastik (PE) ve policarbon (PC) örtü malzemeleri kullanılmıştır. Sera sahiplerinin büyük çoğunluğunun (92.7) seralarında çeşitli sorunların olduğunu bildirmişlerdir. Seralarından hiçbir şikayeti olmayan işletme sahiplerinin oranı sadece % 8.3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As in the world, the importance of the agricultural sector in our country is great. In our country, a significant portion of the population lives in rural areas and provides livelihood with agricultural production. Therefore, adequate and balanced nutrition of the population living in our country will be ensured only through regular agricultural production. This will only be possible by increasing plant production and animal production. For this, under cover agriculture and animal husbandry sector needs to be developed. With the development to be made in these fields, raw materials will be provided to many industrial branches such as food, textile, medicine and cosmetics. This will lead to an increase in national income and employment and thus will make a major contribution to the national economy. In this study, it was aimed to determine current status and problems in terms of technical and structural conditions of plant production structures in Adıyaman city center and its districts, in the GAP region. The construction materials used in the greenhouses, the dimensions of the structural elements, the levels of automation and mechanization, the product design and the problems faced by the manufacturers were determined. In the same way, it was determined the technical and structural conditions, automation and mechanization levels and problems of animal production structures such as cattle and solutions were proposed for the elimination of existing deficiencies. As a result of the study, it was found that 41.7% of dairy cattle barns had no roughage storage, 50% had no concentrated feed storage and 41.7% had no silage feed storage. It was observed that 25% of the existing enterprises do not have a manure storage and in the enterprises without a fertilizer store, the manure is stored in the open and uncontrolled. It was also found that 8.3% of the farms had no a milking unit, 41.7% had no heifer unit, 33.3% had no maternity unit, 75% had no calf unit and 50% had no sick animals unit. It was determined that 7,5% of beef cattle shelters had no roughage storage, 5% had no concentrated feed storage and 70% had no silage feed storage. As a result of the statistical analysis on beef cattle enterprises, a significant relationship was found between the construction years of cattle barns and needs to the renewal of barns or not. In addition between the number of animals in shelters and utilization status from government supporting programs such as credit, support and grants of business owners, and between the number of animals in farms and the presence or not of manure storage in the farms, a significant relationship was determined. iv All of the greenhouses were built by using the grants and credit facilities of the Ministry of Agriculture and Forestry and all greenhouses were built by a private company. In the majority of the greenhouses (91.7%) gothic roof type, the rest of them the arc roof type was used. In all greenhouses were used soft plastic (PE) and polycarbon (PC) cover materials with UV + IR + AF additive as cover material. The majority of greenhouse owners (92.7%) reported various problems in their greenhouses. The proportion of businesses with no complaints from their greenhouse was only determined as 8.3%.