Ayva (Cydonia oblonga) meyvesinden biyoaktif bileşiklerin özütlenmesi ve biyoaktif özelliklerinin araştırılması
Research on extraction and determination of bioactive properties of quince (Cydonia oblonga) fruit
- Tez No: 560509
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ayva meyvesinin toplam fenolik madde miktarı, toplam antioksidan miktarı, diyabet hastalığında önemli rol oynayan α-glikozidaz ve α-amilaz inhibe edici etkisi, antibakteriyel etkinlik gibi biyoaktif özellikleri araştırılmıştır. Çözgen olarak su, metanol ve etil asetat kullanılarak özütleme yapılmıştır. Özütlerin toplam fenolik madde miktarı gallik aside eşdeğer 7 ve 8.2 mg/g arasında değişmektedir. En yüksek toplam fenolik madde miktarı metanol özütünde görülmüştür. Ayva özütlerinin antioksidan etkinliği serbest radikal giderme metoduyla (DPPH) ile tespit edilmiştir. Bu yönteme göre değerler 44.6 ve 96.8 mg/mL arasında değişmiştir. İndirgenme gücü kapasitesi yöntemine (FRAP) göre 146.2 ve 1867.2 mmol/L arasında değişmiştir. Antioksidan etkinlik en çok su özütünde görülmüştür. α-glikozidaz inhibe edici etkisi IC50 cinsinden hesaplanmıştır; IC50 değerleri su ve metanol özütlerinin 7.44 ve 1.24 µg/mL olarak hesaplanmıştır. α-glikozidaz inhibisyonunda en güçlü etkiyi su özütü göstermiştir. α-amilaz inhibisyonunda yine su özütü daha güçlü bir etkinlik göstermiştir. Ayva meyve özütlerinden hiçbiri antibakteriyel aktivite gösterememiştir. Disk difüzyon metoduyla zon çapı tespit edilemediğinden bu kanıya varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper examines the quince fruit's total phenolic substance amount, its total antioxidant amount, its α-glucosidase and α-amylase inhibitory effect which plays a critical role in diabetes disease and its bioactive features like antibacterial activity. Extract is obtained through water, methanol and ethyl acetate solvents. Total phenolic substance amounts of extracts are equal to gallic acid, varying between 7 and 8.2 mg/g. The highest phenolic substance amount is observed in methanol extract. Antioxidant activity of quince extracts is determined through free radical scavenging method (DPPH). Values vary between 44.6 and 96.8 mg/mL in accordance with this method. In line with Ferric Reducing Ability of Plasma (FRAP) method, they vary between 146.2 and 1867.2 mmol/L. The highest antioxidant activity is observed in water extract. α-glucosidase inhibitory effect is calculated in terms of IC50; IC50 values are calculated as 7.44 and 1.24 µg/mL in water and methanol extracts respectively. Water extract has the strongest effect in α-glucosidase inhibition. Again, water extract has a stronger effect in α-amylase inhibition. None of quince fruit extracts show antibacterial activity. The underlying reason of the above-stated conclusion is because zone diameter cannot be measured through disc diffusion method.