Türkiye'de yaygın olarak bilinen bazı bitki türlerinin özütlerinin elde edilmesi, kozmetik kremlerdeki antimikrobiyal etkisinin incelenmesi
Obtaining extracts of some plant species widely known in Turkey and investigating their antimicrobial activity in cosmetic creams
- Tez No: 560522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, çörek otu (Nigella Sativa), tarçın (Cinnamomum), karanfil (Syzygium aromaticum), portakal (Citrus Sinensis), limon (Citrus Limon) ve yasemin (Jasminum Nudiflorum) bitkilerinin soxhlet ekstraksiyon yöntemiyle özütleri elde edilmiştir. Bitki özütlerinin antimikrobiyal aktivite çalışmalarında Bacillus subtilis, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa ve Streptococcus pneumoniae bakterileri kullanılmıştır. Antimikrobiyal aktivite belirleme çalışmalarında kuyu difüzyon metodu kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, karanfil (Syzygium aromaticum) bitki özütünün bütün bakteri türlerinde yüksek zon çapı oluşturduğu görülmüştür. Çalışmada kullanılan ve antimikrobiyal etki gösteren bitki özütlerinin kozmetik el kremlerinde koruyucu yerine kullanılabilirliği test edilmiştir. Krem formülasyonuna göre belirlenen oranlarında alınan özütler kremlere eklenmiştir. Karşılaştırma amaçlı olarak sentetik koruyucu içeren ve içermeyen kremlerden birinci ayda, üçüncü ayda ve altıncı ayda örnekler alınmıştır. Örnekler günlük kullanıma uygun olarak krem numunelerenin kapağı her gün açılıp, el yardımıyla sürülmek üzere alınıp kapatıldıktan sonra altı ay boyunca bu şekilde muhafaza edilmiştir. Alınan örneklerin kullanılan besiyerlerdeki oluşan bakteri kolonileri sayılması esasına bağlı antimikrobiyal etkinlik testleri yapılmıştır. Altıncı ayın sonunda elde edilen sonuçlara, sentetik koruyucu yerine kullanılabilecek ve antimikrobiyal etki gösteren bitki türleri; çörek otu (Nigella Sativa), tarçın (Cinnamomum), karanfil (Syzygium aromaticum) ve yasemin (Jasminum Nudiflorum) bitkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, black cumin (Nigella Sativa), cinnamon (Cinnamomum), clove (Syzygium aromaticum), orange (Citrus Sinensis), lemon (Citrus Lemon) and jasmine (Jasminum Nudiflorum) extracts were obtained by soxhlet extraction method. Antimicrobial activities of the plant extracts were tested against the bacteria Bacillus subtilis, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa and Streptococcus pneumoniae. In antimicrobial activity studies disc diffusion method was used. According to the results obtained clove (Syzygium aromaticum) plant extract had bigger zone diameters against all bacteria. Usability of the extracts of these plants that had antimicrobial effect in cosmetic handcreams was tested. The extracts taken at ratio determined according to cream formulation was added to the cream. Samples were taken from creams with and without synthetic preservatives in the first, third and sixth months. Samples were taken from cream samples in accordance with daily use by opening the cap of the cream everyday and after manually applying them their caps were closed. They were preserved for six months like this. For the samples taken, antibacterial activity tests were made by counting the bacteria colonies formed in the broth used. The results obtained at the end of the sixth month, plant species that can be used instead of synthetic preservatives and have antimicrobial effect; black cumin(Nigella Sativa), cinnamon (Cinnamomum), cloves (Syzygium aromaticum) and jasmine (Jasminum Nudiflorum) plants were seen.