Öğrenci perspektifinden kurumsal itibar algısı: Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
Corporate reputation perception from student perpective: The case of Suleyman Demirel University
  1. Tez No: 560529
  2. Yazar: ALİ İHSAN PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde kurumların ve işletmelerin başarılı olabilmesi için güçlü bir itibara sahip olması gerekmektedir. Bunu sağlamak için kurumun mevcut durumuyla ilgili tüm paydaşların algılarını önemsemekle birlikte, kurumun hedeflediği stratejiler doğrultusunda hareket edilmelidir. Kurum bunu sağladığı zaman güçlü bir rekabet stratejisiyle beraber diğer rakiplerinden farkındalık yaratarak kendini bir adım öne çıkarabilir. Bu çalışmanın amacı; Süleyman Demirel Üniversitesi'nin öğrencileri tarafından algılanan itibarını ölçmektir. Bu kapsamda itibar yönetimi konusuna ilişkin alan araştırması yapılırken 500 kişinin görüşlerine başvurulmuş olup, Fombrun (2000) tarafından oluşturulan 'İtibar Katsayısı' adlı ölçekten yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS 21 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve bulgular değerlendirilmiştir. Anketteki verilerin doğrulayıcı faktör analizinin yapılmasında AMOS programı kullanılmıştır. Analiz sonuçları verilerin normal dağılım gösterdiği ortaya çıkmıştır. Araştırmada kurumsal itibar bileşenleri açısından beş faktör değerlendirilmiş ve bunların cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre nasıl değişkenlik gösterdiği araştırılmıştır. Kurumsal itibar bileşenlerinden olan finansal performans algısı, öğrencilerin sağlıklı bir şekilde değerlendirme yapamayacağından dolayı araştırma dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, institutions and companies need to have a strong reputation for success. To ensure this, it is important to take actions in line with the strategies targeted by the institution while taking into consideration the perceptions of all stakeholders regarding the current situation. Taking such action with a strong competition strategy, it can make the institution a step forward by creating awareness of its competitors. The aim of this study is to measure the reputation of Suleyman Demirel University, perceived by students. In this respect, the opinions of 500 respondents have been collected and the reputation management and 'Reputation Quotient', developed by Fombrun (2000) was used. The data obtained from the study were analyzed by using SPSS 21 package program and the findings were evaluated. AMOS program was used to perform confirmatory factor analysis of the data. The findings of the analysis highlight that the data are distributed normally. In the research, five factors were evaluated in terms of corporate reputation components. It was investigated how they vary according to gender, age and education level. The financial performance perception, which is one of the components of corporate reputation, was left out as the students could not make an accurate evaluation