Tahakkuk esaslı muhasebe sisteminde dönemiçi nakit akışlarından nakit akış tablosunun hazırlanabilirliği üzerine bir uygulama
An application on the preparation of cash flow statement from period cash flows in the accrual based accounting system
  1. Tez No: 560530
  2. Yazar: SÜLEYMAN BAYRAKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Güncel muhasebe uygulamaları tahakkuk esasına dayanmaktadır ve tahakkuk esaslı muhasebe sistemi içerisinde nakit esasına göre hazırlanan tek finansal tablo nakit akış tablosudur. Birçok işletmenin nakit akışları ile ilgili nakit akış tablosunda sunduğu tutar ile finansal raporlardan elde edilen bilgilere göre yapılan hesaplamalar sonucunda bulunan nakit akış tutarları arasında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, nakit akış tablosunun hazırlanabilmesi için finansal durum tablosu ve kâr veya zarar ve diğer kapsamlı gelir tablosunun hazırlanmasını beklemek gerekmektedir. Çalışmanın araştırma kısmında nakit akış tablosunda sunulan bilgiler ile hesaplamalar sonucunda elde edilen verilerin tutarlılığı değerlendirilmiş ve finansal tablo kullanıcılarının bilgi gereksinimlerini karşılanma düzeyleri analiz edilmiştir. Analiz kapsamında brüt yönteme göre raporlama yapan reel sektör şirketlerin nakit akış tabloları incelenmiştir. Nakit akış tablosunda sunulan bilgiler diğer finansal tablolarda ve dipnotlarda sunulan bilgilerle karşılaştırılarak yeniden hesaplanmış ve finansal tablo kullanıcılarının ilave bilgi gereksinimlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında dönem içinde nakit akışlarının kaydını yaparak, istenildiği zaman nakit akış tablosunun brüt yönteme göre hazırlanmasına olanak sağlayacak bir muhasebe sistemi geliştirilmiştir. Uygulama kapsamında Akdeniz bölgesinde faaliyet gösteren bir işletmenin 2017 yılı hesap dönemine ait muhasebe verileri kullanılarak nakit akışlarına neden olan işlemleri sürekli envanter yöntemiyle oluşturulan sisteme kaydedilmiştir. Uygulama sonucunda nakit akış tablosunun dönem içi işlemlerle hazırlanabilirliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Current accounting practices are based on accrual basis and the only financial statement prepared on cash basis within the accrual accounting system is the cash flow statement. There are differences between the amounts presented by the cash flow statement of many enterprises and the cash flow amounts as a result of the calculations made according to the information obtained from the financial reports. Furthermore, it is necessary to wait for the preparation of the statement of financial position and income statement in order to prepare the cash flow statement. In the research part of the study, the consistency of the data presented in the cash flow statement and the data obtained as a result of the calculations were evaluated and the levels of meeting the information requirements of the financial statement users were analysed. In the analysis, cash flow statements of the real sector companies which report according to direct method are analysed. The information presented in the statement of cash flows recalculated and compared with the information presented in the financial statements and users of financial statements was to determine the additional information requirements. In the application part of the study, an accounting system has been developed to record the cash flows within the period and to allow the cash flow statement to be prepared according to the direct method at any time. Within the scope of the application, the cash flows of a company operating in the Mediterranean region by using accounting data for the fiscal year of 2017 are recorded in the system which is formed by perpetual inventory method. As a result of the application, the cash flow statement was prepared with the accounting records of the period.