Suriye'de muhasebe standartlarının uygulama seviyesinin tespiti Türkiye karşılaştırması
Determination of the application level of accounting standards in Syria and comparisation with Turkey
  1. Tez No: 560541
  2. Yazar: ABDALLAH ALMOUSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Muhasebe, yöneticilere karar verme süreçlerinde özet bilgi sunmayı amaçlayan bir bilgi sistemidir.Günümüzde uluslararası muhasebe standartlarının oluşturulmasıyla ilgili genel kabul görek kuruluş Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu'dur. (IASB) Bu kurum tarafından oluşturlan standartlar ise genel olarak Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) olarak anılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Suriye ve Türkiye'nin UFRS'ye uyum düzeyinin karşılaştırılması ve uygulamaya dönük öneriler geliştirilmesidir. Çalışmada, konuyla ilgili literatür taraması ve gerçek hayattaki uygulamaların mali tablolar üzerinden karşılaştırılması yöntemi uygulanmıştır. Suriye ve Türkiye'nin, uluslararası muhasebe standartlarını kendi mevzuatına eklemleyerek uygulaması konusunda yaşadığı süreç farklı olmuştur. Suriye'de muhasebe konusunda sırasıyla Osmanlı, Fransız, İngiliz-Mısır ve Rusya etkisi olmuştur. Türkiye'de ise Osmanlı geçmişinin ardından sırasıyla Fransız, Alman, ABD ve son olarak Avrupa Birliği'nin etkisinde kalınmıştır. Suriye, 2005 yılında Suriye Finansal Piyasalar ve Menkul Kıymetler Komisyonu'nun kurulmasından itibaren UFRS'yi herhangi bir değişikliğe gitmeksizin aynen kabul etmiştir. UFRS'nin Türkiye'de uygulanmaya başlanması ile ilgili hazırlık süreçleri daha eskiye uzanmakla birlikte bu standartların Türkiye'de mevzuata girerek somut olarak uygulanmaya başlaması 2000'li yılların ortalarında olmuştur. Suriye'de UFRS'ye uyumun kapsamı Suriye Finansal Piyasalar ve Menkul Kıymetler Komisyonu kurallarına tabi olan işletmeler ile sınırlı tutulmuştur. Türkiye'de ise TFRS uygulama kapsamı genel olarak kamu yararını ilgilendiren kuruluşları kapsamaktadır. Uluslararası ekonomik ilişkilerin artarak devam etmesi ve ülkeler arasındaki fiziki sınırların giderek kaybolması gibi gelişmeler, uluslararası muhasebe standartları uygulamasının gelecekte daha da artarak devam edeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Accounting is an information system that aims to provide managers with brief information on decision-making processes. International Accounting Standards Board (IASB) is the generally accepted institution for establishing international accounting standards. Standards established by this institution are generally referred to as International Financial Reporting Standards (IFRS). The aim of this study was to compare Syria and Turkey's level of compliance with IFRS and to develop practical recommendations. In this study, literature review and comparison of real life applications on financial statements were applied. The process in which these two countries had to integrate international accounting standards into their own legislation was different. In terms of accounting in Syria, respectively, Ottoman, French, British-Egypt and Russia had the effect. In Turkey, following the Ottoman heritage, respectively, French, German, US and European Union influences are observed. Since the establishment of the Syrian Financial Markets and Securities Commission in 2005, Syria has adopted the IFRS without any change. Although preparation process of the implementation of these standards in Turkey goes earlier dates, Turkey started the implementation of IFRS concretely in the mid-2000s. The scope of compliance with IFRS in Syria is limited to the enterprises subject to the rules of the Syrian Financial Markets and Securities Commission. In Turkey, the scope of application of IFRS in general covers institutions which are of public interest. Developments such as increasing international economic relations and the disappearance of physical boundaries between countries show that the application of international accounting standards will continue to increase in the future.