Edinilmiş mallara katılma rejiminde kişisel mallar
Personal goods in the regime of acquired property accession
  1. Tez No: 560552
  2. Yazar: MUSTAFA KUZUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TÜLAY KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
1926 yılından 2002 yılına kadar yürürlükte kalan Medeni Kanun, evlilik birliği içerisinde mal ayrılığı rejimini kabul etmekteydi. Ancak, mal ayrılığı rejiminde özellikle çalışmayan eşin, evlilik birliğinin sona ermesinde, mal rejimimin tasfiyesi sırasında mağduriyete uğradığı düşüncesi hâkimdi. Medeni Kanun, bu yönüyle toplumun her kesiminden eleştiri almaktaydı. Eleştiriler ve diğer toplumsal gelişmeler dikkate alınarak 01.01.2002 tarihi itibariyle yeni Medeni Kanun yürürlüğe girdi ve yeni Medeni Kanunda mal ayrılığı rejimi yerine yasal rejim olarak edinilmiş mallara katılma rejimi kabul edilmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejiminde hangi mal varlığı değerlerinin edinilmiş mal, hangilerinin kişisel mal olduğunun tespiti oldukça önemlidir. Zira, kişisel mal olarak kabul edilen mal varlığı değerleri tasfiye sırasında artık değerin hesabında dikkate alınmamaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda edinilmiş mallara katılma rejiminde kişisel malların neler olduğu, tespitinde dikkate alınan unsurlar ve edinilmiş mallarla denkleştirilmesi gibi konular tüm detaylarıyla ve konuyla ilgili Yargıtay kararları ışığında değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
It is the legal order that provides a civilized coexistence of societies. Within the legal framework, the legal legislation affecting the life of every age, gender and status citizen from birth to death is regulated in the field of Civil Law. Besides, family law and property regimes play an important role in the regulation of civil law. The Civil Code, which was in force from 1926 until 2002, adopted a separation of property regime within the marriage union. There was a main argument that the spouse who does not work had been victimized at the separation of property regime particularly during liquidation time at the end of marriage. The new Civil Code entered into force as of 01.01.2002, taking into account criticism and other social developments. One of the important improvement brought about by the new Civil Code was the adoption of the regime of participation in the acquired property, which was accepted as legal regime. It is very important to determine the personal property of spouses in the regime of participation in acquired properties. The goods which are accepted as personal one are excluded from sharing during the liquidation. For this reason, the matters such as what is the personal property in the regime of participating in acquired property, the matters considered in the determination and the equilibrium with the acquired properties shall be evaluated with all details and in line with the decisions of the Court of Cassation.