Duygusal zekânın iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde politik yetinin rolü
The role of political skill on the effect of emotional intelligence on job satisfaction and turnover intention
- Tez No: 560553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AKÇAKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın temel amacı duygusal zekâ ile iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide politik yetinin oynadığı rolü ortaya koymaktır. Çalışmada ayrıca beş faktör kişilik özeliklerinden olan uyumluluk ve sorumluluğun politik yeti üzerine olan etkisi araştırılmaktır. Bu çalışma Isparta ilinde 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 401 okulda görev yapan 6.552 öğretmeni kapsamaktadır. Kolayda örneklem yöntemiyle toplamda 499 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin politik yeti düzeylerini belirlenmesi için Ferris ve arkadaşları (2005) tarafından geliştirilmiş Politik Yeti Envanteri, Wong ve Law tarafından geliştirilen Duygusal Zekâ Ölçeği (WLEIS), Hackman ve Oldham (1975) tarafından geliştirilen İş Tatmin Ölçeği, Wayne ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen İşten Ayrılma Niyeti ölçeği ve Benet-Martinez ve John (1998) tarafından kısa forma dönüştürülen Beş Faktör Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı, Lisrel 8.80 paket programı ve SPSS paket programı eklentisi PROCESS Makro kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde ölçeklerin güvenilirliğini belirlemek için İç Tutarlılık Katsayısı yöntemi ve yapı geçerliliğini ölçmek için Doğrulayıcı Faktör Analizinden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için betimsel istatistik, ilişki analizi ve etki analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre uyumluluk ve sorumluluğun, politik yetinin tüm alt boyutlarını pozitif yönlü ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucu elde edilmiştir. Ayrıca politik yetinin alt boyutlarından olan network yeteneği ve kişilerarası etkinin, duygusal zekânın tüm alt boyutları ile iş tatmini ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. Politik yetinin diğer boyutlarından sosyal beceriklilik ve içtenliğin, duygusal zekanın alt boyutlarından sadece duyguların düzenlenmesi ile iş tatmini ilişkisinde aracılık rolünün bulunduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to reveal the role of political skill in the relationship between emotional intelligence and job satisfaction and turnover intention. In addition, the study investigates the five factors of the study of the five factor personality traits of agreeableness and conscientiousness on political skill. This study consists of 6,552 teachers working in 401 schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2018-2019 academic year in Isparta. A total of 499 teachers were reached by easy sampling method. In order to determine the teachers' political skill levels, the Political Skill Inventory developed by Ferris et al. (2005), Emotional Intelligence Scale (WLEIS) developed by Wong and Law (WLEIS), Job Satisfaction Scale developed by Hackman and Oldham (1975), The Turnover Intention Scale developed by Wayne et al. and the Five Factor Personality Scale, which were converted to short form by Benet-Martinez and John (1998), were used. The data obtained were analyzed by using SPSS 22.0 package program, Lisrel 8.80 package program and SPSS package program plugin PROCESS Macro. Cronbach Alpha Coefficient method was used to determine the reliability of the scales and Confirmatory Factor Analysis was used to measure construct validity. Descriptive statistics, relationship analysis and impact analysis were used for the analysis of the research data. According to the results of the analysis, it has been concluded that agreeableness and conscientiousness affect all sub-dimensions of political skill in a positive and significant way. In addition, it is determined that network ability and interpersonal influence, which is one of the sub-dimensions of political skill, mediate the relationship between all sub-dimensions of emotional intelligence and job satisfaction and turnover intention. Social astuteness and apparent sincerity, which are other dimensions of political skill, have been found to have a mediating role in the relationship between the regulation of emotions which are only sub-dimensions of emotional intelligence and job satisfaction.