Çok kanallı optik görüntülerin makine öğrenmesi teknikleri ile sınıflandırılması ve analizi
Multispectral optic image classification and analysis with machine learning techniques
  1. Tez No: 560620
  2. Yazar: ALİ MAHİR ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT HALUK ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uzaktan algılama teknolojisindeki son gelişmeler ile yeryüzü hakkında elde ettiğimiz verinin kalitesi önemli bir biçimde artmıştır ve uydu görüntüleri ile yeryüzü hakkında önemli veriler sağlamaktadır. Bu verilerin anlamlandırılabilmesi için tasarlanan sınıflandırma teknikleri gibi metotlar, arazi kullanımı ve değişim analizi gibi uygulamaların hayata geçirilmesine olanak sağlamaktadır. Sınıflandırma teknikleri ile başarılı sonuçlar elde edebilmek için, doğru algoritma ve parametrelerin ayarlanması önemli bir rol oynamaktadır. Literatürde, yüksek doğruluk değerleri ve etkili kullanımları sebebiyle gelişmiş sınıflandırma teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada çok kanallı optik görüntülerin destek vektör makineleri, komşuluk bileşen analizi, karar ağaçları, derin öğrenme, k en yakın komşu, lineer diskriminant gibi gelişmiş makine öğrenmesi teknikleri ile sınıflandırılması hedeflenmiştir ve bu metotların performansları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in remote sensing technologies lead significant improvement in quality of information about the earth and satellite images provide important data about the earth. Method designed for interpretation of such kind of data, such as classification techniques, allows the implementation of land usage and change analysis applications. In order to obtain successful results in classification, correct algorithm and parameter tuning plays crucial role. Advanced classification techniques are commonly used in the literature due to their high accuracy and effectiveness. This study aims classification of multispectral optical images with advanced machine learning techniques such as support vector machines, neighborhood component analysis, decision trees, deep learning, k nearest neighborhood, linear discriminant and the performance of these methods are analyzed.