Tülü Açık Ocağında (Bigadiç / Balıkesir) yüzeylenen kaya kütlelerinin mühendislik özellikleri
Engineering properties of rock masses in the tülü open pit mine (Bigadiç - Balıkesir)
  1. Tez No: 560622
  2. Yazar: YASİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER CERYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, inceleme alanı olan Tülü açık ocağında yüzeylenen litolojiler belirlenmiştir. Bu litolojiler arasında ekonomik öneme sahip alt boratlı birim arazi gözlemleri neticesinde 6 fasiyese ayırtlanmıştır. Fasiyes sınırları GPS yardımıyla koordinat almak suretiyle ve arazi gözlemlerinden faydalanılarak belirlenmiş ve 1:1000 ölçekli açık ocak fiili durum haritası üzerine işlenerek ocak jeoloji haritası oluşturulmuştur. Oluşturulan ocak jeoloji harita üzerinde 1 adet KB-GD doğrultulu ve 1 adet KD-GB doğrultulu enine kesit alınarak birimler kesitler üzerine işlenmiştir. Ayrıca inceleme alanında yüzeylenen litolojik birimler, ayrışma durumu, süreksizlik sıklığı ve kaya türü esas alınarak tahmini mühendislik davranışı benzer olan homojen zonlara ve jeoteknik birimlere ayrılarak 26 jeoteknik birimin her birinin kaya malzeme özellikleri, süreksizlik özellikleri ve kaya kütle özellikleri incelenmiştir. Kaya Kütle Puanı (RMR), Q sistemi, Kaya Kütle İndeksi (RMi), yamaç duraylılığı olasılık sınıflandırma sistemi (SSPC) ve Hoek-Brown yenilme kriterine göre tüm jeoteknik birimlerin tek eksenli basınç dayanımı, deformasyon modülü ve kayma dayanımı parametreleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, lithologies outcropped in Tülü open pit mine are investigated. Among these lithologies, the lower borate unit, which is economically important, is divided into 6 facies as a result of field observations. Facies boundaries were determined by taking the coordinates with the help of GPS and by using the field observations. The facies boundaries were processed on a 1:1000 scale open pit mine actual state map and a geological map of the mine was formed. On the geological map, 1 NW-SE direction and 1 NE-SW direction cross sections were taken and the units were processed on those. In addition, lithological units outcropped in the study area are divided into 26 homogeneous zones and geotechnical units, which are similar to the estimated engineering behavior based on the alteration state, frequency of discontinuity and rock type. Rock material properties, discontinuity properties and rock mass characteristics of each of the 26 geotechnical units were investigated. The uniaxial compressive strength, deformation modulus and shear strength parameters of all geotechnical units were determined according to rock mass rating (RMR), Q system, Rock Mass Index (RMi), Slope Stability Probability classification system (SSPC) and Hoek-Brown failure criterion.