Endüstriyel tabanlı sistem için bulut bilişim tabanlı nesnelerin interneti uygulaması
Cloud computing based internet of things application for industrial based system
  1. Tez No: 560625
  2. Yazar: BATIN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Nesnelerin internet kavramı, Endüstri 4.0 devrimi ile birlikte önem kazanan ve ülkemizde bu alandaki çalışmaların çok yeni olduğu bir konudur. Yapılan araştırmalar da 2020 yılına kadar Dünya nüfusunun 2 katı kadar cihazın internete bağlanarak etkileşime gireceği öngörülmektedir. İnternet etkileşimli olarak çalışan bulut bilişim sistemleri ise sürekli olarak gelişim göstermektedir. Endüstri 4.0 uygulama katmanlarından olan bu iki sistemi içeren endüstriyel bir uygulamanın geliştirilmesi üretici firma açısından zaman-maliyet ve son kullanıcı açısından ise işlevsellik-performans açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada endüstriyel bir sistemin benzetimi olarak örnek alınan dizel jeneratör, projenin gerçekleştirileceği sistem olarak kullanılacaktır. Jeneratörün çalışması esnasında sisteme ait bilgilerin eş zamanlı biçimde hem yerel hem de bölgesel noktadan izlenmesi ve kontrolü yapılacaktır. Bununla birlikte aynı bilgilerin jeneratörün performans değerlendirmesinde kullanılmak üzere bulut sisteminde kayıt altına alınması ve bulut sistemi üzerinden uzak bir noktada gerçek zamanlı görüntülenmesi de yapılacaktır. Jeneratör sisteminde ölçümlenerek izlenmesi gereken kriterler hem güvenlik hem de kullanım açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda jeneratör için gerilim, akım, frekans, alternatör sıcaklığı vb. dizel motor için ise yağ/su basıncı, yağ/su sıcaklığı, yakıt seviyesi vb. büyüklüklerin ölçülmesi gerekmektedir. PLC aracılığıyla ihtiyaç duyulan ölçümler alınarak HMI ekranda görüntülenecektir. PLC den alınan bilgiler, Windows platformunda Labview ve Node-RED yazılımları kullanılarak işlenecektir. Bilgiler aynı zamanda bulut sisteminde bulunan veritabanına kaydedilecektir. Bulut sistemine gelen bilgilerin herhangi bir yerde bulunan internet bağlantısı kullanarak, bilgisayar vb. donanımlar gözetmeden izlenebilmesi için Microsoft PowerBI platformu ve Labview yazılımında geliştirilen arayüz kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of“Internet of thinks”together with the gained importance of the Industrial 4.0 revolution, this research area became a very new topic in our country. Regarding the researches it is predicted that a double of the world population will be connected to an internet device by 2020. The cloud it systems working in interaction with the web is continuously in evolution. Developing an industrial application which includes these two systems being part of industry 4.0 application is claerly important with regard to time-cost by the eye of producer companies. And also it is important with regard to functionality-performance by the eye of the end user. In this study, the diesel generator which is taken as an example of an industrial system is used as a system to realize the project. Simultaneous information of the system from both local and regional points with monitoring and control during operation of the generator will be made to register the same information in the cloud system for use in performance evaluation of the generator and to be displayed in a remote location via the cloud system. The required criteria of generator systems monitored by measurement has a great importance both in terms of safety and usage. In this context, voltage, current, frequency, alternator temperature etc… for the generator, and oil/water pressure, oil/water temperature, fuel level etc… in case of diesel engine, dimensions must be defined. By taking the necessary measurements through the PLC which will be displayed on the HMI screen. Information taken from PLC will be processed using Labview and Node-RED software. At the same time information will also be stored in the database on the cloud system. The information coming to the cloud system by using internet connection from the remote point in any place will be used for monitoring without any hardware on the Microsoft PowerBI platform and Labview.