Elmalı Baraj havzasında karaçam (Pinus nigra Arnold) ormanlarının toprak özellikleri
  1. Tez No: 56063
  2. Yazar: CİHAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET ELMALI BARAJ HAVZASINDA KARAÇAM (Pinus nigra Arnold.) ORMAM'NIN TOPRAK ÖZELLİKLERİ İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalında“Yüksek Lisans Bitirme Lisans Bitirme Tezi”olarak hazırlanan bu çalışma, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Alemdağ İşletme Müdürlüğü sınırlan içinde kalan Elmalıbendi Havzası'nda yapılmıştır. Araştırmaya konu olan havzada doğal olarak geniş yapraklı türler hakimken, zamanla insan etkisi ile tahrip olmuştur ve Karaçam, Sahilçamı, Fıstıkçamı, Kızılcam ve Sarıçam türleri ile ağaçlandırılmıştır. Bu çalışmada Baklacık ve Hekimbaşı mevkilerinde yapılmış olan Karaçam ağaçlandırmalarından örnek alanlar seçilmiştir. Bu çalışma ile granit anakayasından oluşmuş topraklar üstünde yapılan Karaçam ağaçlandırmalarının ölü örtü ve toprak özellikleri ile bu özelliklere göre boy gelişimleri incelenmiştir. Yapılan araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda sıralanmıştır. 1. Örnek alanlara ait ölü örtüler çürüntülü mul tipindedir.Baklacık Ormanı'ndaki ölü örtü ağırlıkları Hekimbaşı Ormanı'ndakilerden bir miktar fazla bulunmuştur. 2.01ü örtüdeki organik madde oranlan incelendiğinde, Baklacık Ormanı'ndaki değerlerin Hekimbaşı Ormanınkinde bir miktar fazla olduğu görülmüştür.. Tüm azot(Nt) değerlerinde ise tam tersi bir ilişki sözkonusudur. 3. Hekimbaşı ormanındaki toprak çukurlanndaki taşlılık alt horizonlara doğru artmaktadır.Buna karşılık Baklacık Ormanında böyle bir ilişkiye rastlanmamıştır. 4.Kİ1 oranlan (%) genel olarak 1 nolu örnek alan hariç Ah horizonundan Cv horizonuna doğru artmaktadır.5- Toprak türleri 5 numaralı örnek alan hariç Balçıklı Kil (BK) ve Kil (K) türündendir.5 nolu örnek alanda Kumlu Killi Balçık (KuKB) türündedir. 6- Tüm azot oranlarında (%) Hekimbaşı ve Baklacık ormanları arasında büyük farklara raslanmamıştır. 7- Organik karbon miktarları (%) genel olarak Ah horizonlannda en yüksek değerde olup alt horizonlara doğru azalmaktadır. 8- pH değeri Hekimbaşı Ormanı'nda, Baklacık Ormanı'ndan biraz daha yüksek bulunmuştur. 9- Örnek alanlardaki ağaçların boy gelişmelerinde belirgin bir farka rastlanmamıştır. 10- Karaçam fidanları normal bir gelişme göstermişlerdir.Buna rağmen çalışma alanının bir içme suyu havzası olduğu düşünülürse baraj gölüne daha fazla su ulaşması için yapraklı türlerle ağaçlandırma yapılması daha uygundur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SOIL CHARACTERISTICS OF BLACK PINE FOREST (Pinus nigra Arnold.) AT THE ELMALI DAM WATERSHED It has been studied as a Master of Science Thesis at the Department of Soil Science and Ecology, Forestry Faculty of Istanbul University, The study area locates in Elmalibendi Watershed, Alemdağ Forest Enterprise, Istanbul Forest Reqion Directorate. Although deciduous trees dominate naturally in examined watershed, in the course of time the watershed is damaged by forest villagers and later on planted with black-pine, maritime pine, peanut pine, red-pine types. In this study sample plots have been chosen among blackpine plant plots in Baklacik and Hekimbaşı regions. Through this study, the litter andn soil characteristics the blackpine trees derived of granite mainrock, and their relative growth have been investigated. The results of the study are as follows: 1. The litters of sample plots are duff mull types. The weight of the litter in Baklacik Forest is a little more than in Hekimbaşı Forest. 2. As we examine organic material rates in the litter, it's found out that the values in Baklacik are a little more than in Hekimbaşı. 3. The stone content of soil holes in Hekimbaşı Forest increases toward the bottom horizons. We can't talk of such a relation in Baklacik Forest. 4. Clay rates (%) increase from Ah horizon to Cv horizon, except for first sample plot. 50 -5. Soil texture are either mudy clay or clay except for fifth sample plot. Soil texture of fifth sample plot are sandy, mudy and clay. 6. There aren't outstanding differences of Nitrogen (Nt) rates (%) between Hekimbaşı and Baklacik forests. 7. Organic carbon rates (%) are generally at maximum value at Ah horizons and decrease toward the bottom horizons. 8. The pH values are a little higher in Hekimbaşı Forest than in Baklacik Forest. 9. There is not a remarkable defference of tall growth among the sample trees. 10. Blackpine trees show a normal tall growth. In the meantime, considering the examined area as a drinkable watershed, it's more covenient to plant deciduous trees to make sure that more water will go to dam lake. - 51 -