Elmalı Barajı havzası'nda fıstık çamı ormanlarının toprak özellikleri
  1. Tez No: 56056
  2. Yazar: AYTEKİN KAMBAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
V.OZET Araştırmanın yapıldığı Elmalı barajı havzası İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Alemdağ Orman İşletme Müdürlüğü sınırlan içinde kalmaktadır. Araştırmaya konu sahalar önceleri yapraklı türlerle kaplı iken zamanla insan etkisiyle tahrip olmuş alanlardır. Bu sahalar orman işletmesi tarafından hızlı gelişen iğne yapraklı türlerle ağaçlandırılarak yeniden verimli hale getirilmiştir. Çalışmanın yapıldığı örnek alanlardan üçü Hekimbaşı ormanından, diğer üçü Elmalı Barajı yukarısı ormanından alınmıştır. Bu araştırma ile granit anakayasından oluşmuş topraklar üzerinde yapılmış Fıstık Çamı ağaçlandırma alanlarının ölü örtü ve toprak özellikleri belirlenmiş ve ağaçlandırmaların boy gelişimi ile ilişkileri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıdadır. 1) örnek alanlardaki ölü örtü kuru çürüntülü mul türündedir. 2) örnek alanlardaki topraklar genelde derindir. 3) Örnek alanlardaki toprak türü genellikle kil ve killi balçıktır. 4) Örnek alanlardaki yıkanma horizonu (Ael) ile birikme horizonu (Bst) arasında kil bakımından farklar vardır. 475) Örnek alanların toprak horizonlanndaki taş miktarı genelde azdır. 6) Tüm Azot (Nt) miktarları derinliğe bağlı olarak azalmaktadır. 7) Toprak reaksiyonları H20 ile şiddetli asit ve orta derecede asittir. 8) Organik Karbon (Corg) miktarı derinliğe bağlı olarak azalmaktadır. 9) Çalışma alanında yetişme ortamının su ekonomisini toprağın derinliği ve taşlılığı etkilemektedir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Soil Characteristics Of Pinus Pinea L. Forensts In The River Basin of Elmah Dam. Elmalı river-basin which was prepared the research is in barders of Forestry Managing Directorate Directorate of Alemdağ Istanbul. When the research areas previosly consisted of broad-leaves trees, now they are areas destroyed by effect of human. These areas had been afforested with fast grow trees by foresters, and again made productive. Three of test areas were selected from Hekimbaşı forest and other three ones were selected from forest above Elmalı Dam. In the result of this research it was determined the relations between the growth rates of Pinus pinea on this soils and the characteristics of the soils form from granite substrate. The results obtained from the research are below: 1) The form of forest litter in test areas is dry moor. 2) The soils are generally deep. 3) The texture of the soils clay and loamy with clay. 4) There are differents between enriched (Bst) horizon and bleached (Ael) horizon. 5) The amounth of stones in soil horizons are generally little. 6) All nitrogen (Nt) contents are being reduced depending on depth. 7) The soil reactions are strongly and medium acid with H20. 8) The rates of organic carbon (as %) are being reduced depending on depth. 49