Endüstriyel atıkların CTP kompozit boru üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of industrial wastes in GRP composite pipe production
  1. Tez No: 560647
  2. Yazar: HAKAN MİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Termik santrallerin atığı olan ve artan enerji talebiyle yüksek miktarlarda oluşan Uçucu Küllerin (UK) geri dönüşüm olanaklarının incelenmesi hem ekonomik hemde ekolojik açıdan önemlidir. Bu çalışmada, santrifüj metodu ile üretilen Cam elyaf Takviyeli Polyester (CTP) esaslı kompozit boruların üretiminde kullanılan dolgu malzemesi içerisinde UK'un kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla endüstriyel bir atık olan UK ağırlıkça %10 ve %20 oranlarında dolgu malzemesi olan silis kumu yerine kullanılmıştır. Standart karışıma sahip silis kumu dolgulu referans CTP boru ve UK ikameli dolgu ile üretilen CTP borular PN 6 bar basınç sınıfı ve SN 5000 N/m2 rijitlik sınıfında, 350 mm çap ve 6 metre uzunluğa sahip olarak santrifüj yöntemiyle birebir ölçekli olarak üretilmiştir. Üretimi yapılan birebir ölçekli borularda mekanik özelliklerin değişimi çember çekme dayanımı, eksenel çekme dayanımı ve rijitlik testleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve tüm CTP boruların ilgili standartlara uygunluğu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak UK ikameli dolgu ile üretimi yapılan CTP borular ilgili standartların alt limitlerine uygun performanslar göstermiş olup CTP boruların üretiminde UK kullanımının mümkün olduğu görülmüştür. Ayrıca tez çalışması, UK gibi endüstriyel atıkların faydalı geri dönüşüm mekanizmaları ile tüketilmesi açısından CTP boru sektörünün önemli bir alternatif olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the recyclability of Fly Ash (FA), which is a waste of thermal power plants and produced in high amounts with increasing energy demand, is both economically and ecologically important. In this study, the usability of fly ash in the filler material used in the production of Glass fiber Reinforced Polyester (GRP) based composite pipes produced by centrifugal casting method was investigated. For this purpose, an industrial waste, FA, was used instead of silica sand by 10% and 20% by weight. GRP pipes with standard silica sand filling and GRP pipes with FA substitution filler are produced in one-to-one scale by centrifugal casting method with nominal 350 mm diameter and 6 meter length in PN 6 bar pressure class and SN 5000 N / m2 rigidity class. The changes in mechanical properties of these one-to-one scaled pipes were evaluated by means of tensile strength, axial tensile strength and rigidity tests. The findings obtained were compared with each other and the conformity of all GRP pipes to the relevant standards was evaluated. As a result, GRP pipes produced with FA substitution filler have performed according to the lower limits of the relevant standards and it has been seen that fly ash can be used in the production of GRP pipes. In addition, the thesis showed that GRP pipe industry could be an important alternative in terms of consuming industrial wastes such as the FA with useful recycling mechanisms.