Seyreltik mezbaha boyun kanının membran biyoreaktör sistemi ile arıtımının incelenmesi
Investigation of treatment by membrane bioreactor system of diluted slaughterhouse neck blood
  1. Tez No: 560648
  2. Yazar: ENES ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN TARIK KOMESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan çalışmada, membran biyoraktör sistemi ile seyreltik mezbaha boyun kanının arıtım verimi incelenmiştir. Çalışma sırasında 8, 10 ve 12 L/m2-sa akı değerlerinde KOİ, NH4+-N ve PO4-3-P giderim verimleri incelenmiştir. Bu çalışma prensibinde, laboratuvar ölçekte kurulan biyolojik reaktör sistemine, seyreltik mezbaha boyun kanı ile katı-sıvı ayrımını etkin bir şekilde gerçekleştirmek için peristaltik pompa ile besleme yapılmıştır. Sentetik olarak seyreltilen mezbaha boyun kanının KOİ, NH4+-N ve PO4-3-P konsantrasyonu sırasıyla 1000-1200, 0,2-0,4 ve 40-50 mg/L aralığında değişiklik göstermiştir. En yüksek KOİ ve PO4-3-P giderim verimi 8 L/m2-sa akı değerinde gözlemlenmiştir. Bu akı değeri için membran biyoreaktör sisteminde KOİ ve PO4-3-P giderim verimi sırasıyla %99 ve %98'in üzerindedir. Yapılan çalışmada, yüksek miktarda protein içeren mezbaha boyun kanındaki parçalanabilir protein ve protein olmayan azotlu bileşikler mikroorganizmalar tarafından parçalanarak serbest amino asit ve amonyak formuna dönüştüğü görülmüştür. Dönüşümün, nitrifikasyondan daha fazla olduğu görüldüğünden dolayı NH4+-N giderim verimi gerçekleşmemiştir. Elde edilen sonuçlar, seyreltik mezbaha boyun kanının, membran biyoreaktör sistemi ile yüksek verimlerde giderilebileceğini göstermiştir. Seyreltik mezbaha boyun kanı ile yapılan bu çalışmanın sonucunda elde edilen akı verisi, membran yüzeyindeki kirliliğin yüksek akı değerlerinde daha hızlı gerçekleştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment efficiency of diluted slaughterhouse neck blood was investigated by membrane bioreactor system. During the study, fluxes of MBR system were arranged 8, 10 and 12 L/m2-h and removal of COD, NH4+-N, PO4-3-P in each fluxes was investigated. In this study principle, biological reactor system established on laboratory scale was fed with peristaltic pump in order to realize efficiently solid-liquid seperation by diluted slaughterhouse neck blood. COD, NH4+-N and PO4-3-P concentration of synthetically diluted slaughterhouse neck blood were 1000-1200,0,2-0,4 and 40-50 mg/L respectively. The highest COD and PO4-3-P removal efficiency was achieved when flux was arranged as 8 L/m2-h. For this flux value, COD and PO4-3-P removal efficiency in membrane bioreactor system was over 99 and 98% respectively. In this study, degradable protein and non-protein nitrogenous compounds in slaughterhouse neck blood containing high amounts of protein are broken down by microorganisms. As a result, the protein breaks down into free amino acids and ammonia. The removal efficiency of NH4+-N did not occur because the conversion appeared to be greater than nitrification. The results showed that diluted slaughterhouse neck blood was removed in high efficiency with membrane bioreactor system. The flux data obtained at the end of this study conducted with diluted slaughterhouse neck blood, showed that the pollution on the membrane surface was realized faster at high flux values.