Çanakkale yöresi sıklık-sırıklık çağındaki karaçam meşcerelerinde bakım çalışmaları
- Tez No: 56065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. FERHAT BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET ÇANAKKALE YÖRESİ SIKL IK-3IRIKL IK ÇA?INDAKİ KARAÇAM MEŞ- CEREL ERİNDE BAKIM ÇALIŞMALARI Bu araştırmanın amacı Karaçam da bakım çalışmalarının esasını ortaya koymaktadır. Çanakkale yöresinde yürütülen bu çalışmada işletme olarak Ayvacık ve Bayramiç Orman İşletmeleri seçilmiştir. Ayvacık Orman İşletmesinde 5 tane sıklık çağındaki 5 tane direklik çayında Bayramiç Orman İşletmesinde de 10 tane direklik çayında olmak üzere toplam 20 adet deneme alanı alınmıştır. Sıklık çayındaki Karaçam meşcerelerinde sıklık bakımı prensiplerine göre, direklik çayındaki Karaçam meşcerele rinde ise mutedil alçak aralama prensiplerine uygun olarak bakım çalışmaları yapılmıştır. Müdahaleler sonucu çıkarılma sına karar verilen bireylerin hacim ve adet olarak her deneme, alanı için ayrı ayrı yüzde oranları ortaya konmuştur. SUMMARY TENDING WORKS IN THE Pinus nigra ssp. pal las i an a STANDS OF SAPLING POLE STAGE IN THE REGION OF ÇANAKKALE The purpose of this researech is to put forth the fan- dementals of tending of Pinus nigra As managernend, Ayvacık and Bayramiç forest managemants have been selected in this study carried out in the region of Çanakkale 20 sample plots have been to tally taken 5 5 p- lots in the density age, 5 plots in the post age from Ayva cık forest management, also 10 plots in the post age from Bayramiç forest management, The ma i ntenance works have been execudet according to the principles of sapling tending in Pinus nigra stands in the supling stage and of moderate lower thinning in pinus nigra stands in the post age. The wolume and number percents of trees decided to remove from the stand have been determi ned respectively for each sample plots. 27
Özet (Çeviri)