Cam elyaf takviyeli kompozit boru üretiminde ortaya çıkan atık boru tozunun yeniden üretim sürecine entegrasyonu
Integration of the waste pipe powder into production of glass fiber reinforced composite pipe production
- Tez No: 560651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, Cam Elyaf Takviyeli Polyester (CTP) kompozit boru üretiminden çıkan ve atık olan boru tozunun yeniden CTP kompozit boru üretiminde kullanım potansiyelinin araştırılmıştır. Çalışmada, atık boru tozu CTP boruların üretiminde kullanılan silis kumu miktarının %2.5, %5, %7.5 ve %10'u oranında karışıma ilave edilerek kullanılmıştır. Atık boru tozu içeren her bir karışım için, PN 6 bar basınç sınıfı ve SN 5000 N/m2 rijitlik sınıfında 350 mm çap ve 6 metre uzunluğa sahip birebir ölçekli borular santrifüj yöntemiyle üretilmiştir. Üretimi yapılan CTP borularda mekanik özelliklerin değişimi çember çekme dayanımı, eksenel çekme dayanımı ve rijitlik dayanımı testlerinin sonuçları ile değerlendirilmiştir. Boru tozu içeren tüm CTP borular, referans boru ile karşılaştırılmış ve sonuçalrın ilgili standartlara uygunluğu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak boru tozu kullanımı ile mekanik özellikleri iyileştirilmiş, standartlarda tanımlanan sınır değerleri sağlayan ve farklı projeler için tasarlanabilen CTP boru üretiminin mümkün olduğu belirlenmiştir. Ayrıca boru tozunun yeniden üretim sürecine entegrasyonunun atık yönetimi açısından da faydalı bir yaklaşım olarak değerlendirilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, re-using potential of Glass Reinforced Polyester (GRP) pipe dust, which is a waste that occurs during manufacturing process, in GRP pipe production has been investigated. GRP pipe dust, was used as 2.5%, 5%, 7.5% and 10% of total amount of silica sand that is used for pipe producing. Centrifugal casted pipes were manufactured with a nominal diameter of 350 mm, nominal pressure class of 6 Bars and nominal stiffness of 5000 N/m2 for each mixture combination and reference pipe which has pipe waste dust. Changes of mechanical properties are evaluated with results of as hoop tensile strength, axial tensile strength and hoop flexural strength tests. All GRP pipes which have pipe waste dust are compared with reference pipe and conformity of results to related standards is evaluated. Finally, it has been determined that manufacturing of GRP pipe, which has better mechanical properties, fulfill the required values defined in standards and is able to be designed for different kind of projects can be done by using waste pipe dust. Also it has been presented that entegration of waste dust in production is a usefull approach in terms of waste management.