Divergent functions of NLRP7 in \\embryogenesis, inflammation and oncogenesis
NLRP7'nin embryogenez, enflamasyon ve onkogenezdeki farklı fonksiyonları
- Tez No: 560650
- Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖZÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
NLRP7 hakkında kısıtlı bilgiye sahip olduğumuz yeni bir proteindir. Bu güne kadar, NLRP7 mutasyonları rekürren komplet Hidatidiform mole (RKHM) sebep olan ilk gen olarak belirlenmiştir. RKHM embryo oluşumu gözlenmeyen ve hipertrofik trophoblast proliferasyonu ile takip eden hamilelikler olarak tanımlanmıştır. Bunun yanı sıra, NLRP7'nin gen ifadesi testiküler seminoma, endometriyum ve embiryonal karsinomalarda fazla bulunmuştur. Fakat, NLRP7'nin bu yolaklardaki muhtemel çalışma mekanizması henüz aydınlatılamamıştır. Bu tezde, NLRP7'nin RHM'deki görevini ortaya çıkarmak üzere hastaya özel indüklenmiş pluripotent kök hücreler (iPKH) geliştiril-miş ve yetersiz NLRP7 seviyelerinin BMP4 yolakları üzerinden iPKH'lerin trofoblastlara farklılaşmasını arttırdığını ortaya çıkarılmıştır. NLRP7'nin gen ifadesinin geri kazandırılması veya BMP yolaklarının baskılanması hastadan elde edilen hücrelerdeki artmış trofoblast farklılaşmasını geri çevirebilmiştir. Bunun yanı sıra NLRP7'nin NOD benzeri alıcılar ailesi üyesi olması sebebiyle doğuştan gelen bağışıklık sisteminde de görev alması beklenmektedir. Bu calişmada \textit{Pseudomonas aeruginosa}'nın NLRP7 inflamazomunu aktive ederek IL-1$\beta$ salımına sebep olduğu bulunmuştur. Sürekli NLRP7 ekspresyonu TNF-alpha, IL-6, i-309 gibi pro-inflamatuar sitokinlerin salımıyla korelasyon göstermiştir. Bunun yanı sıra NLRP7'nin potansiyel proto-onkogenik rolünü ortaya çıkarmak için \textit{in-vivo} tümör zenogreft deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sürekli NLRP7 ifade eden endometriyum kanser hücrelerinde tümör oluşumunun arttığı gösterilmiştir. Bu hücrelerde yapılan beraber immün çöktürme sonucunda gercekleştirilen kütle spektreskopisi NLRP7'nin potansiyel etkileşim ortaklarını ortaya çıkarmıştır. Sonuçlarımız, NLRP7'nin embiryogenezde, enflamasyonda ve onkogenezde, kesişen ve farklılık göste-ren moleküler yolaklarda görev aldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
NLRP7 is a novel protein about which we have limited information. To date, mutations in NLRP7 gene have been associated with recurrent Complete Hydatidiform Mole (RCHM) and NLRP7 is accepted to be the first causative gene for RHM. CHM is a gestational disease characterized by hyper trophoblast proliferation with no embryo formation. Furthermore, NLRP7 expression was found to be elevated in testicular seminoma, endometrium cancer and embryonal carcinoma. Yet, the possible mechanisms of action of NLRP7 in these biological conditions or pathways have not been enlightened. In this thesis, we generated patient derived induced Pluripotent Stem Cells (iPSC) to address the role of NLRP7 in HM. We revealed that inadequate NLRP7 levels expedited the differentiation of iPSCs towards the trophoblasts through BMP4. Recovery of NLRP7 expression or BMP pathway inhibition decelerated excessive differentiation of patient iPSCs to trophoblasts. Also, as NLRP7 is an NOD Like Receptor Family member, it is expected to play a role in innate immunity. We have found that infection of human monocytic cells with \textit{Pseudomonas aeruginosa} activated the NLRP7 inflammasome followed by increased IL-1$\beta$ secretion. Clearly, stable overexpression of NLRP7 is correlated with increased secretion of pro-inflammatory cytokines such as; TNF-alpha, IL-6, i-309. In addition, to elucidate the possible proto-oncogenic role of NLRP7 in tumorogenesis, we performed xenograft experiments in vivo. We found that stable expression of NLRP7 in the endometrial cancer cell line (Hec1a) resulted in increased tumor growth. Furthermore, potential interaction partners of NLRP7 were identified after co-immunoprecipitation followed by mass spectrometry. Our results shed further light to the overlapping and diverging molecular pathways regulated by NLRP7 in embryogenesis, inflammation and oncogenesis.