Production of biocoal and activated carbon from textile wastes
Tekstil atıklarından biyokömür ve aktif karbon üretimi
  1. Tez No: 560664
  2. Yazar: ALPER HANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, tekstil liflerinden biyokömür ve aktif karbon üretimi incelenmiştir. Biyokömür üretiminde üç çeşit lif (pamuk/polyester, akrilik/yün ve akrilik) 300-400 ºC arasında düşük sıcaklık pirolizine tabi tutulmuştur. Piroliz sıcaklığının etkisi ile biyokömürün özellikleri (verimi, yakıt özellikleri, yanma özellikleri ve yapısal/morfolojik özellikleri) incelenmiştir. Aktif karbonlar, pamuk/polyester ve akrilik/yün elyaflarından ZnCl2 kullanılarak kimyasal aktivasyon yoluyla üretilmiştir. Üretilen aktif karbonların yüzey alanı ve boya adsorpsiyon kapasitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, production of biocoal and activated carbon from textile fibres was investigated. In production of biocoal, three types of fibres (cotton/polyester, acrylic/wool and acrylic) were torrefied between 300-400 ºC. The effects of torrefaction temperature and type of fibre on yield and properties (fuel properties, combustion characteristics and structural/morphological properties) of biocoal were investigated. Activated carbons were produced via chemical activation using ZnCl2 from cotton/polyester and acrylic/wool fibres. The surface area and dye adsorption capacity of produced activated carbons were determined.