Tuz stresi uygulanan domates bitkisinde ekzojen melatoninin bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The eefects of exogenous melatonin on some physiological parameters in tomato plants under salt stress
- Tez No: 560671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZİLET ÖZLEM ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Melatonin (N-asetil-5-methoksitriptamin) birçok canlı grubunda tanımlanan düşük molekül ağırlıklı bir maddedir. Bununla birlikte, melatoninin bitki metabolizmasındaki etkileri günümüzde dikkat çeken bir konudur. Domates (Solanum lycopersicon L.) ülkemizde ve dünyada ticari olarak oldukça önemli tarım ürünlerinin başında gelmektedir. Bu çalışmada tuz stresi uygulanan domates bitkisinde ekzojen melatoninin bazı fizyolojik parametrelere etkileri incelenmiştir. Domates bitkisi iklim kabininde kontrollü şartlar altında yetiştirildi. Melatonin solüsyonu (200 µM) sprey yöntemi ile domates bitkisinin yapraklarına uygulandı ve daha sonra tuz stresi (100 mM NaCl, 200 mM NaCl) Hoagland solüsyonu içinde saksılara uygulandı. Bu çalışmada bitki yapraklarından bitkilerde stres sırasında sinyal olarak görev alan gama aminobütirik asit (GABA) ile antioksidan etki gösteren fenolik madde analizi HPLC ve toplam klorofil miktarı ve hücre hasarının belirteci olan malondialdehit miktarı analizleri spektrofotometre ile gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda ekzojen melatonin uygulamasının toplam klorofil miktarı, GABA miktarı ve bazı fenolik madde miktarını artırdığı, bununla birlikte MDA miktarını azalttığı belirlendi. Bu nedenle, ekzojen melatonin uygulamasının tuz stresinde domates bitkisinde iyileştirici etkilerinin olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Melatonin (N-acetyl-5-methoxytryptamine) is a low molecular weight substance found in several organisms. However, the effects of melatonin on plant metabolism are of special interest. Tomato (Solanum lycopersicon L.) has an important economic value in our country and worldwide among agricultural products. In this study the effects of exogenous melatonin on some physiological parameters were investigated in tomato plants under salt stress. Tomato plants were grown in a growth chamber under controlled conditions. Melatonin solution (200 µM) was sprayed to the tomato leaves and then salt stress (100 mM NaCl, 200 mM NaCl) was applied to the pots in Hoagland solution. In this study the contents of gamma-aminobutyric acid (GABA), which has a signal role under stress conditions, and phenolic substances, which have antioxidant effects, were analyzed from tomato plant leaves via HPLC and total chlorophyll and the indicator of cell damage malondialdehyde (MDA) content analyses were determined via spectrophotometer. Exogenous melatonin treatment increased total chlorophyll content, GABA content and some phenolic substances; however, MDA content was reduced under melatonin application. Therefore, we can suggest that exogenously applied melatonin could have alleviative effects in tomato plant under salt stress.