Mikro konutlarda mekan organizasyonunun iklimsel tasarım parametreleri üzerinden incelenmesi
The analysis of climatic design parameters on the interior space organization of micro houses
  1. Tez No: 560672
  2. Yazar: MELİS SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Mikro Konutlarda Mekan Organizasyonunun İklimsel Tasarım Parametreleri üzerinden inceleyen çalışmada iklimsel tasarım parametrelerinin mikro konutlarda iç mekan organizasyonuna etkisi konu olarak seçilmiştir. Seçilen konu çerçevesinde 'farklı iklimsel parametrelerin iç mekan düzenlemesinde etkili olduğu' hipotezinden yola çıkılmıştır. Araştırma kapsamında sıcak, ılıman ve soğuk iklim bölgelerine ait parametreler ile mikro olarak nitelendirilebilecek ölçekteki konutlar incelenmiştir. 60 metrekareden büyük olduğu için mikro konut olarak tanımlanamayan konutlar kapsam dışında bırakılmıştır. Çalışmada mikro konutlar dört ana başlık altında incelenmiştir. Bunlar kalıcı, yeniden yerleştirilebilir, sökülüp takılabilir, taşınabilir (mobil) mikro konutlardır. Çalışmada kalıcı ve yeniden yerleştirilebilir mikro konutlar bulundukları coğrafyaya ait iklimsel faktörler ile uzun süre etkileşimde kaldıkları için iç mekan organizasyonuna bu özelliklerin yansıdığı düşünülerek kapsam dahilinde incelenmiştir. Sökülüp takılabilir ve taşınabilir (mobil) mikro konutlar, iklimsel faktörlerden daha düşük düzeyde etkilenmeleri nedeniyle kapsam dışında bırakılmıştır. Bununla birlikte, iklim bölgelerindeki mikroklimatik özellikler ve coğrafyadan kaynaklanan yerel iklimsel özellikler de kapsam dışında bırakılmıştır. Araştırmada ana iklim uşaklarında yer alan ve birbirlerine uzak coğrafyalarda konumlanmış olan, iç mekan organizasyonları anlamlı farklılıklar gösteren yapı örnekleri karşılaştırmalı analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bu çalışma beş ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi irdelenmiştir. İkinci bölümde; konunun genel tanım ve kavramları araştırılmıştır. Konut ve mikro konut kavramları, mikro konutların gelişim süreci ile birlikte, mikro konut türleri ve mekan organizasyonunu etkileyen parametreler incelenmiştir. Mikro konut türlerinden hangilerinin iklimsel parametreler üzerinden inceleneceği araştırılmıştır. Ayrıca mekan organizasyonunu etkileyen parametreler belirlenmiş, kullanıcı faktörü, mekansal faktörler ve fiziksel konfor koşuları bağlamında bu bölümde irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; iklimsel tasarımın genel tanım ve kavramları araştırılarak, iklim tipleri ve iklim tiplerinin mekan organizasyonuna etkileri hakkında bilgi toplanmıştır. İklimsel tasarım parametreleri ve mekan organizasyonu arasındaki bağ kurularak, kullanıcı ve mekansal faktörler üzerinden incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise; farklı iklim bölgelerinde bulunan, kalıcı ve yeniden yerleştirilebilir mikro konut örnekleri, ikinci ve üçüncü bölümlerde incelenen mekansal ve iklimsel parametreler üzerinden değerlendirilerek, yapıların, bulundukları iklim bölgesine göre tasarlanıp tasarlanmadığı sorusunun cevabı aranmış, karşılaştırmalı, nitel analiz yöntemi ile detaylı bir inceleme yapılmıştır. Beşinci ve son bölümde, karşılaştırmalı analizde elde edilen veriler açıklanmış ve tasarlanan mikro konutların gerekli koşulları maksimum ölçüde sağladığı saptanmıştır. Gelecekte tasarlanacak, mikro konutların mekan organizasyonlarının, iklimsel tasarıma uyumuna yönelik çalışmalar için nitel bir analiz sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of climatic design parameters on the interior organization of micro-houses was chosen as the subject of the study which examines the climatic design parameters of the space organization in micro-houses. Based on the hypothesis that 'different climatic parameters are effective in arranging the interior space'. Within the scope of the research, warm, mild and cold climate regions and the houses which can be qualified as micro were examined. As it is more than 60 square meters housing which can not be defined as micro houses, were excluded from the scope. In the study, micro-houses were examined under four main headings. These are permanent, relocatable, demountable, portable (mobile) micro-houses. Permanent and relocatable micro-houses were examined within the scope, since the have interaction with climatic factors of geography in a long period of time, as it is thought that the characteristics of factors reflects to the interior space organization. On the other hand demountable and portable micro-houses were excluded due to their low level of impact from climate factors. Besides, the microclimatic characteristics at climate regions and local climatic characteristics because of geography have been excluded. In the research, the samples of buildings that are located in the main climatic zones and located in distant geographies which show significant interior space organization differrences were examined with comparative analysis method. This study consists of five main chapters. In the first chapter; the purpose, scope and method were semtinized. In the second part; general definitions and concepts of the subject were researched. In addition, housing and micro housing concepts, development process of micro-houses, micro house type and parameters affecting the organization of space were examined. Which type of micro-houses will be investigated in terms of climatic parameters were researched. Furthermore, the parameters affecting the organization of space such as user factors, spatial factors and phsical comfort conditions were determined and analyzed in this chapter. In the third chapter; general definitions and concepts of climatic design were researched. In addition, information about the effects of climate types on the organization of space were collected. The relations between climatic design parameters and space organization were analyzed and examined in terms of user and spatial factors. In the fourth chapter; permanent and relocatable micro-house samples which were located in different climate regions, have evaluated by considering spatial and climatical parameters in order to search an answer of question that the buildings are designed or not according to their climate regions. By carrying out comparative, qualitative analysis method. In the fifth and last chapter; the obtained data in the comparative analysis were clarified and found that the designed micro-houses have provided the necessery conditions at maximum level. A qualitative analysis system has been developed for the adaptation of the spatial organization of micro-houses to climatic design in the future.