Çamaltı tuzlası Artemia popülasyonu üzerine mevsimsel parametrelerin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of seasonal parameters on Artemia population Çamaltı saltworks
- Tez No: 560670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİS KORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Artemia sp. akukültürde sıklıkla kullanılan bir canlı yemdir. Hipersalin göller, kıyı lagünleri ve beş kıtaya yayılmış güneş tuzlalarının kıyı şeritleri boyunca büyük miktarda yıl boyunca mevcuttur. Deniz tuzlası ekosistemlerinde sıcaklık, tuzluluk, kendine özgü canlılar gibi birçok değişken bulunur. Biyotik ve abiyotik etkenler bulunan Artemianın dağılımı ve gelişim-açılma süresi üzerinde etkilidir. Ülkemizde Artemia üretimi, populasyon yoğunluğu ve kalitesinin artırılması için çevresel faktörlerin etkisinin araştırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Çamaltı tuzlası Artemia parthenogenetica populasyonu (nauplii, metanauplii, jüvenil, anaç) üzerine çevresel faktörlerin etkisi incelendi. Araştırmada elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences(SPSS) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Meteorolojik verilerin ve populasyon yoğunluğunun kendi aralarında 2014-2015 yıllarına göre karşılaştırılmasında korelasyon ve normal dağılım gösteren veriler için bağımsız t-testi, normal dağılım göstermeyen verilerde Mann Whitney U analizi yapıldı. Verilerin gözlemlendiği Nisan-Eylül ayları arasında değişkenlerin kendi aralarında karşılaştırılmasında Anova ve Kruskal Wallis H analizleri uygulandı. Çevresel faktörlerin populasyon üzerinde etkilerinin incelenmesinde çoklu regresyon analizi yapıldı. Nauplii ve anaç bireylerde hatalar normal dağılıma sahip olmadığı için (p>0.05) metanauplii ve jüvenil bireyler üzerinde fiziko-kimyasal faktörlerin etkileri istatistiksel olarak çalışıldı. Çalışma sonucunda çevresel faktörlerin önem derecesine göre etkisinin şu şekilde olduğu anlaşıldı: Metanauplii birey populasyonu için öncelikle THW indeksi (hissedilen sıcaklık)(p değeri 0.002
Özet (Çeviri)
Artemia sp. is a live feed commonly used in aquaculture. Hypersaline lakes, coastal lagoons and sun salt pans spread across five continents which are available in a large amount along the coastal lanes throughout the year. In saltworks ecosystems, there are many variables such as temperature, salinity and unique creatures. Biotic and abiotic factors effect on the distribution and development-opening time of Artemia. In Turkey, it is necessary to investigate the effect of environmental factors on the production of Artemia, population density and quality. In this study, the effect of environmental factors on the population of Artemia parthenogenetica (nauplii, metanauplii, juvenile, rootstock) was investigated in Çamaltı saltworks. The data were used in this study analyzed by using SPSS for Windows 25.0 program. For the comparison of meteorological data and the population density between 2014 and 2015 correlation analysis was performed, also independent t-test was used for the data showing normal distribution. For the non-normal distribution data Mann Whitney U analysis was performed. Anova and Kruskal Wallis H analyzes were used to compare the variables between April and September when the data were observed. Multiple regression analysis was performed to investigate the effects of environmental factors on population. Since the faults in Nauplii and maternal subjects did not have normal distribution, the effects of physico-chemical factors on m etanauplii and juvenile individuals were statistically studied. The effect of environmental factors according to the significance level we conclude as the result of the study: For the metanauplii individual population, firstly THW index (felt temperature) ( p value 0.002