Environmental impact comparison for different personal care products in selected accommodation sector: A case study for student dormitories
Seçilmiş konaklama sektöründe farklı kişisel bakım ürünleri için çevresel etki karşılaştırması: Öğrenci yurtları için örnek bir çalışma
- Tez No: 560679
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sürdürülebilirlik kavramlarının değerlendirilmesinde güvenilir verilerin elde edilmesi için kişisel bakım ürünlerinin ekolojik etkileriyle ilgili Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) çalışmaları artmaktadır. Çevre dostu ürün tasarımına duyulan ihtiyaç ve tüketiciler arasında çevre bilincini artırmak, kişisel bakım ürünleri sektöründe yeni eğilimlerdir. Sıvı sabun, katı sabun, şampuan ve duş jeli ürünlerinin üretim aşamalarında çevresel ayak izleri bulunmasına rağmen, kullanım aşamalarında, el yıkama ve duş alma esnasında, göze çarpan çevresel etkiler oluşur. Bu çalışmada; kişisel bakım ürünlerinin çevresel etkileri GaBi 6.0 Yazılımı, EcoInvent Veritabanı ve CML Değerlendirme Metodolojisi kullanılarak analiz edilmiştir. Boğaziçi Üniversitesi yurtlarındaki kişisel bakım ürünleri kullanımı sonucu oluşan birleşik çevresel etkiler; endüstriyel üretim bilgileri ve tüketici davranışları yaklaşımlarından elde edilen ayrıntılı veriler kullanılarak belirlenmiştir. Kullanım aşamasındaki senaryolarda dönemsel nüfus farkı ve günlük rutin değişiklikler de dikkate alınmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; kişisel bakım ürünleri kullanmanın, ürünlerin ambalaj malzemeleri ile duş ve lavabolardan kaynaklanan atık sulardan dolayı ekolojik kirlilik potansiyeline sahip olduğu görülmektedir. Atık su ile başa çıkmanın en kolay yolu atık üretiminin önlenmesi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Gri su geri kazanım sistemleri, kişisel bakım ürünlerinin kullanım aşamasında atık suların önlenmesini sağlamakta ve aynı zamanda temiz su tasarrufu için fırsatlar sunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi yurt binaları için gri su geri dönüşüm sistemlerinin kurulması, üniversitenin su tüketim oranlarına ve atık su kirlilik yüklerine fayda sağlayacak, aynı zamanda söz konusu kişisel bakım ürünlerinin kullanım aşamasındaki ekolojik yüklerini de etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Life Cycle Assessment (LCA) studies on the ecological impacts of personal care products (PCPs) are increasing in order to have reliable data used in the evaluation of sustainability concepts. The need for eco-friendly product design and raise environmental awareness among consumers are new trends in PCPs sector. Despite the fact that the production stages of liquid soap, bar soap, shampoo and shower gel have environmental footprints, dramatic environmental impacts come from their usage in hand wash and shower. In this study; environmental impacts of PCPs have been analyzed with GaBi 6.0 Software, EcoInvent Database and CML Assessment Methodology. The combined environmental impacts at use phase in Bogazici University's Dormitories have been identified using detailed data from industry and consumer-behavior approaches. Seasonal population difference and daily routine changes have also been considered in use stage scenarios. As a result of this study; it is seen that using personal care products have remarkable ecotoxicity potentials due to the packaging materials of products and wastewater released from showers and sinks. The easiest way to dealing with wastewater has been accepted as prevention of waste production. The gray water recovery systems lead to the prevention of the wastewater occurance in use stage of PCPs and also give opportunities to save clean water. The installation of the gray water recovery systems for all dormitories benefits the Bogazici University's water consumption rates and wastewater pollution loads, at the same time it affects the product's ecological loads in use phase.