Decision making tools in the production systems of personal care products
Kişisel bakım ürünleri üretiminde karar verme mekanizmaları
  1. Tez No: 450588
  2. Yazar: ŞİLA TEMİZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) bir ürünün veya hizmetin tüm yaşam döngüsü boyunca sahip olduğu çevresel etkiyi analiz etmek için kullanılan bir metottur. Bu çalışmanın amacı, seçilen kişisel bakım ürünlerinin çevresel ayak izlerini değerlendirmek ve sonuçları çevresel etiket yaklaşımı ile yorumlamaktır. Ürünler ve tüketici ile ilgili veriler endüstriden alınmıştır. Farklı formülasyonların çevresel etkileri GaBi 6.0 yazılımı, EcoInvent veritabanı ve CML değerlendirme metodolojisi kullanılarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada sistem sınırlarına dahil olan aşamalar hammadde eldesi, üretim, dağıtım, tüketim ve yaşam sonu olarak seçilmiştir. İki ürüne de çevresel performanslarının kıyaslanması amacıyla farklı senaryolar uygulanmıştır. Klasik ve çift fazlı saç kremi ürünleri için küresel ısınma, asidifikasyon, ötrofikasyon, ozon tabakasının incelmesi ve fotokimyasal ozon oluşumu potansiyelleri dikkate alınmıştır. Normalize edilen çevresel etkiler geniş kapsamlı olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçları klasik saç kremi yaşam döngüsünde çevresel tüm kategorilerde en büyük etkinin tüketimden kaynaklandığını kanıtlamıştır. Ek olarak, çift fazlı saç kremi için ham madde eldesi aşamasının ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca çevresel etkisi en yüksek aşama olduğu sonucuna varılmıştır. Söz konusu iki ürünün kıyaslanmasında ise, çift fazlı saç kreminin çevresel etki potansiyelinin her kategoride klasik saç kremine kıyasla ciddi bir biçimde azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Life Cycle Assessment is a method of analyzing the environmental impact of products and services that considers their full life cycle. The goal of this study is to evaluate the ecological footprints and integrate results with ecolabelling approach for selected products. The product and the consumer use data were collected from industry. Environmental impacts of different formulations were conducted by using GaBi 6.0 Software, EcoInvent Database and CML Assessment Methodology. In this study the stages were selected as raw material acquisition, manufacturing, distribution, consumer use and disposal. Additional scenarios were applied to both products to assess the environmental performance improvements. Global warming, acidification, eutrophication, ozone layer depletion and photochemical ozone creation potentials were considered for both hair conditioner and oil spray products. Overall normalized environmental impacts were also assessed. The results of the study demonstrated that, for hair conditioner life cycle, the highest potential impacts for almost all of the impact categories resulted from consumption stage. In addition, for oil spray, the raw materials acquisition stage has the highest impact in overall life cycle. In the comparison of these two products, environmental impact potential of oil spray is lowered drastically in each category compared to regular hair conditioner.