Dış ticaret firmalarının endüstri 4.0 uygulama ve süreçlerine dair nitel bir araştırma
A qualitative research on the applications and processes of industry 4.0 of the forei̇gn trade fi̇rms
  1. Tez No: 560689
  2. Yazar: AHMET HAKİM ESMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, dış ticaret firmalarının Endüstri 4.0 uygulama ve süreçlerinin nasıl olduğunu belirleyerek, uluslararası alanda rekabetlerini zorlaştıran veya kolaylaştıran etkenlerin neler olabileceğini hareketle tartışmaya açmaktır. Dış ticaret firmalarının Endüstri 4.0 uygulama ve süreçleri ele alınırken, i- Yatırımcılar Endüstri 4.0 'a nasıl hazırlanıyorlar ve uyguluyorlar? ii- dış ticaret firmalarının Endüstri 4.0 uygulama ve süreçleri nasıl açığa çıkıyor? soruları yönlendirici olmuştur. Üç bölüm olarak tasarlanan çalışmanın birinci bölümünde, endüstriyel devrimler ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü, dış ticaret firmalarının Endüstri 4.0 uygulama ve süreçlerinin açığa çıkarılmasına ilişkin bir içeriğine sahiptir. Ayrıca Endüstri 4.0 ile ilgili dünyada yapılan hazırlık çalışmaları ve Endüstri 4.0'ı uygulan ülke örneklerine yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak, Endüstri 4.0 çerçevesinde Türkiye'nin 2023 vizyonu ile 2025 Almanya hedefleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise araştırma metodolojisinin tanıtımı ve sekiz adet firmanın analizi yer almaktadır. Araştırma sürecinin tüm detayları bölüm içerisinde ele alınmıştır. Analizin sonuçları iki aşamada sunulmuştur; i- Yatırımcıların Endüstri 4.0'a Nasıl Hazırlandıkları ve Uyguladıklarına Dair Analiz, ii - Dış Ticaret Firmalarının Endüstri 4.0 Uygulama ve Süreçlerinin Açığa Çıkarılmasına Dair Analiz. Son olarak Analizde Öne Çıkan Kodlar başlıkları altında, literatürdeki çalışma ile saha araştırmasında elde edilen veriler karşılaştırılarak, ortak yönler tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, to determine the industry 4.0 implementation and process of foreign trade firms and discuss the factors that make it difficult or easy to compete in the international era. These research questions which guided the research: i- How do investors prepare for industry 4.0 and what are their implementations?, ii- How are those practices exposed? The study is composed of three chapters. In the first chapter, stages of industrial revolutions discussed. The second chapter of the study introduced industry 4.0 implementation and processes of foreign trade firms in different countries. Finally, in this section, 2023 vision of Turkey and 2025 targets of Germany were compared to by industry 4.0 frames. In the third chapter of the study, the introduction of the methodology of field search and the analysis of 8 firms take place. The reasons of this choice and the elaboration of the field search process are mentioned in detail in the third chapter. The findings of the analysis are represented in two stages as; i- Analysis of how investors prepare for industry 4.0 and apply to, ii –to find out industry 4.0 of implementation and process of foreign trade firms. Finally, in the analysis is conducted under the headings of Featured Codes in Analysis. In the literature, the data obtained from the field research were compared and common aspects were determined.