Structural and mechanical characterization of calcium phosphate cements (CPCs) with different powder-liquid ratios
Farklı toz-sıvı oranlı kalsiyum fosfatçimentolarının yapısal ve mekanik karakterizasyonu
- Tez No: 560719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kalsiyum fosfat çimentoları kemik grefti için umut veren osteokondüktif kemik ikameleridir. Bu çalısmada temel olarak karboksi metil selüloz ve jelatin içeren polimerik çözeltiye tetra kalsiyum fosfat (TTCP), dikalsiyum fosfat dihidrat (DCPD) ve kalsiyum sülfat dehidrat (CSD) tozlarının karıstırılmasıyla yeni kemik çimentoları hazırlanmıstır. Toz-sıvı oranı (62.5, 65, 67.5, and 70%) farklı olan örnekler üretilmis ve karakterize edilmistir. Sentezlenen kompozitlerin yapısal ve mekanik özelliklerini karakterize etmek için Fourier Dönüsümlü Kızılötesi Spectroskopisi (FTIR), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), X Isını Kırınımı (XRD), Thermo-gravimetrik analiz ve mekanik testler gerçeklestirilmistir. FTIR sonuçları CMC deki COO grupları ve CPCs'den salınan Ca2+ iyonları arasındaki elektrostatik etkilesimi dogrulamaktadır.Hidroksiapatit (HA) olusumu XRD ve SEM analizleriyle 28 gün fosfat tamponlu tuz (PBS) çözeltisi içinde inkübe edilen örnekler üzerinde gözlemlendi ve degerlendirildi. Ayrıca kompozitlerin baskı dayanım degerleri sırasıyla P62.5, P65, P67.5 ve P70 için 1:63 0:046, 1:53 0:053, 0:91 0:015 ve 1:28 0:072 MPa olarak hesaplandı. Genel sonuçlar, en uygun toz-sıvı dagılımına, yüksek HA olusumunave yeterli mekanik özelliklere sahip olması açısından; %65 toz oranına sahip kompozitlerin kemik doku mühendisligi için uygun olabilecegini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Calcium phosphate cements (CPCs) are promising osteoconductive bone substitutes for bone grafting. In this study, new bone cements were prepared by mixing powders of tetra calcium phosphate (TTCP), dicalcium phosphate dihydrate (DCPD) and calcium sulfate dehydrate (CSD) to polymeric solution including CMC and gelatin. Samples with different powder-to-liquid ratio (62.5, 65, 67.5, and 70%) were fabricated and characterized. Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscopy (SEM), X-ray diffraction (XRD), Thermo-gravimetric Analysis (TGA) and mechanical testing were performed to characterize structural and mechanical properties of synthesized composites. FTIR results confirmed the electrostatic interaction between COO groups in carboxymethyl cellulose (CMC) and Ca2+ ions released from CPCs. Hydroxyapatite (HA) formation was observed and evaluated by XRD and SEM analysis on the samples incubated in phosphate buffer saline (PBS) solution for 28 days. Furthermore, the compressive strength values of composites were calculated as 1:63 0:046, 1:53 0:053, 0:91 0:015 and 1:28 0:072 MPa for P62.5, P65, P67.5, and P70, respectively. The overall results show that composite with 65% powder ratio may be suitable for bone tissue engineering as it has the most proper mixing of the powder and liquid phase, high HA formation and sufficient mechanical properties for bone regeneration.