Siyasal iktidarın meşrulaştırılmasında politik semboller: Tek Parti Dönemi (1923-1938)
Political symbols in legitimizing political power: Single Party Period (1923-1938)
- Tez No: 560731
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışma siyasal iktidarın meşruiyetini politik semboller aracılığıyla nasıl sağladığını Türkiye Cumhuriyeti kuruluş ve kurumsallaşma süreci içinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kişi kültü, milli bayramlar, ulusal dil, heykel ve kaideler Cumhuriyetin erken dönemlerinden itibaren belirlenen ve kullanılan başlıca sembollerdir. Erken Cumhuriyet döneminden itibaren inşa edilen politik sembollerin, iktidarın meşruiyetini sağlamadaki işlevi üzerine kurgulanan analizde temel varsayım politik sembollerin ilk işlevinin Weber'in kavram haritasında belirtilen rıza yaratma sürecini harekete geçirdiğidir. Dönemin resmi yayın organı olan Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi'ne yönelik içerik analizi ile 1923 yılından (1934 yılından itibaren Ulus) 1938 yılı Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatına kadar uzanan zaman aralığında rızanın yaratılması sürecinde politik sembollerin ele alınış biçimleri açığa çıkarılmıştır. Gazeteye yönelik inceleme ile amaçlanan; milli bayram olarak ilan edilen günler olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları; Latin Harflerinin Kabulü, Türkçeleştirme ve öz Türkçe çalışmalarını içeren haber ve köşe yazılarının analizi ile Tek Parti döneminin sembolik inşasını anlaşılır kılmaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse how political power ensures its legitimacy via political symbols in the process of institutionalization and foundation of the Republic of Turkey. Cult of personality, national holidays, the national language, statues and pedestals are the major symbols used since the foundation of the Republic of Turkey. The basic assumption in the analysis constructed on the function of the political symbols, which are built since the early republic era, in the legitimisation of power is the first function of the political symbols stirs the process of compliance that is indicated in Weber's concept map. With the analysis of the formal press of the era, Hakimiyet-i Milliye until 1934 and Ulus after 1934, approaching methods to political symbols in the process of compliance between the years 1923 and 1938 are explained. With the analysis toward the newspapers, celebrations of the national days – 30 August Victory Day, 19 May Youth & Sports Day, 23 April National Sovereignty & Children's Day, 29 October Republic Day –, news and columns that involve the actions aimed on pure Turkish movement and Turkey's alphabet revolution are analysed, and it is aimed to make the symbolic foundation of the One – party period of the Republic of Turkey easier to understand.