Ercümend Behzad Lav'ın eserleri üzerine bir inceleme
An analysis of Ercümend Behzad Lav's works
- Tez No: 560730
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırma, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı sanatçılarından Ercümend Behzad Lav'ın (1903-1984) eserleri üzerine monografik bir çalışmadır. Araştırmada, Ercümend Behzad Lav'ın edebi kişiliğinin, eserlerinin özelliklerinin ve Türk edebiyatı tarihi içerisindeki yerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Ercümend Behzad Lav'ın şiir ve tiyatro anlayışını hazırlayan süreçlerle çalışmanın amacı, önemi ve yöntemiyle ilgili bilgi verilmiştir.“Ercümend Behzad Lav'ın (1903-1984) Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri”bölümünde ise sanatçının hayatına, edebi kişiliğine ve eserlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölüm olan“Şiirlerinin İncelenmesi”nde ise sanatçının şiir kitapları, şiirlerinin kaynakları, yapı, tema, dil ve anlatım özellikleri incelenmiştir.“Tiyatrolarının İncelenmesi”bölümünde de sanatçının oyunları, oyunlarının kaynakları, yapı, tema, dil ve anlatım özellikleri açısından değerlendirilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise Ercümend Behzad Lav ve eserleriyle ilgili çalışmada sunulan veriler üzerinden genel bir değerlendirme yapılmıştır. Doküman analizine dayalı olan bu çalışmada sanatçının eserleri yapı, tema, dil ve anlatım özelikleri bakımında çözümlenmeye çalışılmıştır. Sanatçı, şiirleriyle tema ve biçim yönünden Türk şiirine yenilik getiren bir öncü bir isim olmuştur. Oyunları ise Cumhuriyet'in ilanından sonraki yaklaşık 50 yıllık dönemde yaşanan olayları konu edinir.
Özet (Çeviri)
This study is a monographic study on the works of Ercümend Behzad Lav (1903-1984), one of the republican Turkish literature artists. The aim of this study is to determine the literary personality of Ercümend Behzad Lav, the characteristics of his works and his position in the history of Turkish literature. The study prepared for this purpose consists of five chapters. In the“Giriş”section, information about the processes of Ercümend Behzad Lav's poetry and theater concept and the purpose, importance and method of the study are given. In the chapter titled“Ercümend Behzad Lav'ın (1903-1984) Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri”, artist's life, literary personality and works are included. In the third chapter titled the“Şiirlerinin İncelenmesi”, the poetry books of the artist, sources of poems, structure, content, language and style features are examined. In the“Tiyatrolarının İncelenmesi”part, the plays of the artist are evaluated in terms of sources of theatre, structure, content, language and style features. In the“Sonuç”part, a general evaluation was made on the data presented in the study about Ercümend Behzad Lav and his works. In this study which is based on document analysis, the works of the artist are tried to be analyzed in terms of structure, content, language and expression features. The artist was a pioneer who brought innovation to Turkish poetry in terms of content and form with his poems. Furthermore, his plays are about the events that took place during the period of nearly 50 years after the proclamation of the Republic.