Dağıtım sistemi kullanıcılarının faz modülasyonu yöntemiyle alçak gerilim seviyesinden şebekeye entegrasyonunda teknik olmayan kayıpların azaltılması
Reduction of non-technical losses in network integration from low voltage level by phase modulation method of distribution system users
  1. Tez No: 560774
  2. Yazar: MEHMET MUNĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN SABİT ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Elektrik şebekesindeki kayıpların bir kısmı tüketicilerin illegal olarak şebekeye erişimden dolayı oluşan kaçak elektrik kullanımı nedeniyle meydana gelmektedir. Türkiye'de bazı bölgelerde kaçak kullanımı yüksek oranlara ulaşmaktadır. Bu tez çalışmasına elektrik şebekesine yasal olmayan yollardan yapılan bağlantıları engellemeye yönelik bir sistem geliştirmek ve kaçak elektrik kullanım oranlarının azaltılmasına destek olmak amacıyla karar verildi. Bu sistemde, doğal sinüs dalga biçimli şebeke gerilimi; dağıtım transformatörünün AG çıkışında modüle edilerek yerel dağıtım hattına verilmekte ve dağıtım sistemi kullanıcıları için demodüle edilerek tekrar doğal sinüs biçimine geri döndürülmektedir. Tüketicilerin demodülasyondan önce şebekeye izinsiz erişimleri durumunda standartlara uygun kalitede elektrik kullanamayacaklardır. Bu sistemin uygulanmasıyla birlikte tüketiciler yasal yollardan elektrik kullanımına yönelecek ve teknik olmayan kayıp oranlarının düşürülmesine katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Some of the losses in the electricity network are caused by illegal electricity use due to the illegal access of the consumers to the grid. illegal to use in some regions in Turkey is reaching higher rates. In this thesis study, it was decided to develop a system to prevent illegal connections to the electricity grid and to support the reduction of illegal electricity usage rates. In this system, natural sinus wave voltage grid; is distributed to the local distribution line by modulating at the output of the distribution transformer LV and demodulated for the distribution system users and returned to the natural sinus form. Consumers will not be able to use electricity in accordance with the standards in case of unauthorized access to the grid before demodulation. In case of unauthorized access to the network before demodulation, consumers will not be able to use electricity in accordance with the standards. With the implementation of this system, consumers will be directed to use electricity legally and contribute to the reduction of non-technical loss rates.