Flupentiksol'ün genotoksik ve oksidatif hasar oluşturma potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of potential of flupentixsol genotoxic and oxidative damage
  1. Tez No: 560781
  2. Yazar: YUSUF TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE DÖNBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Flupentiksol, şizofreni hastalığının tedavisinde kullanılan antipsikotik bir ilaçtır. Bu çalışmada; flupentiksolün insan periferal lenfositlerinde olası genotoksik ve sitotoksik etkisi ile oksidatif hasar oluşturma potansiyeli araştırılmıştır. Bu amaçla, sigara ve alkol kullanmayan, sağlıklı donörlerden alınan periferik kan örnekleri genotoksik ve sitotoksik etkiyi incelemek için 0,75, 1,5, 3 ve 6 μg/ml konsantrasyonlarındaki flupentiksol dihidroklorür ile 24 ve 48 saat muamele edilmiş ve Kromozomal Anormallik (KA) ve Mikronükleus (MN) testleri ile daimi preparatlar hazırlanmıştır. KA preparatlarında yapılan mikroskobik incelemelerle; hücre başına düşen anormallik oranı (KA/Hücre), anormal hücre yüzdesi (% AH) ve mitotik indeks (MI) değerleri, MN preparatlarında ise; MN frekansı (‰ MN), mikronükleuslu binükleer hücre (‰ BNMN) oranı ve nükleer bölünme indeksi (NBI) saptanmıştır. Oksidatif hasar oluşturma potansiyelini incelemek için; flupentiksolün dört farklı konsantrasyonuyla 3 saat muamele edilen kan örneklerinde, total antioksidan seviyesi (TAS) ve total oksidan seviyesi (TOS) spektroskobik olarak ölçülmüş ve ayrıca oksidatif stres indeksi (OSİ) hesaplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (17.0) paket programı kullanılarak Mann Whitney-U testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Flupentixol dihydrochloride is an antipsychotic drug used in the treatment of schizophrenia. In this study; the possible genotoxic and cytotoxic effects and also potantial for causing to oxidative damage of flupentixol in human peripheral lymphocytes were investigated. For this purpose, peripheral blood samples taken from healthy donors, who are non-smoker and alcohol non-consomer, were treated with flupentixol dihydrochloride at concentrations of 0,75, 1,5, 3, and 6 μg/ml for 24 and 48 hours to examine the genotoxic and cytotoxic effects and permanent preparations were prepared by Chromosomal abnormality (CA) and Micronucleus (MN) tests. While the abnormalities per cell (CA/Cell), percentage of abnormal cells (AC %) and mitotic index (MI) were determined by microscopic examination of CA preparations; MN frequency (MN ‰), ratio of micronucleated binuclear cells (‰ BNMN) and nuclear division index (NBI) were determined via MN preparation examinations. To analyze the potential for causing oxidative damage; total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) were measured spectroscopically in blood samples treated with four different concentrations of flupentixol for 3 hours and also oxidative stres index (OSI) were calculated. The data obtained were analyzed statistically by Mann Whitney-U test using SPSS (17.0) package program.