Koroner arter bypass operasyonlarında greft olarak kullanılan internal torasik arter ve safen vende in vitro dopamin etkilerinin araştırılması
In vitro effects of dopamine on ITA and saphenous vein grafts which are used in coronary artery bypasses
  1. Tez No: 164486
  2. Yazar: ÜMİT HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN EGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Koroner arter bypass greft operasyonu (KABG), hastanın koroner dolaşımı iyileştirmek için yapılır. Perioperatif greft kan akımının iyileştirilmesinde ve vazospazm gelişiminin önlenmesinde medikal tedavinin önemi büyüktür. Dopamin, bu dönemde sıklıkla renoprotektif bazen de inotropik destek sağlamak amaçlı uygulanır. Bu çalışmanın amacı dopaminin internal torasik arter (İTA) ve safen ven (SV) greftlerine etkilerini, izole organ banyosu düzeneğinde KABG operasyonu geçiren hastalardan alınan SV ve İTA parçalarında in vitro araştırmaktır. Aralık 2003- Haziran 2005 tarihleri arasında kliniğimizde öpere olan üç'ü kadın 37'si erkek toplam 40 hasta çalışmaya alındı. Yapılan bu çalışmada, dopamin l O“9 M -l O”7 M konsantrasyon aralığında İTA'da hafif bir gevşeme yanıtı, sonrasında artarı konsantrasyonlarında doz bağımlı kasılma gerçekleştirdiği gözlendi. İTA'da dopamine bağlı gevşeme yanıtında propranolol varlığında azalma olurken dopamin aracılıklı kasılma yanıtında değişiklik olmadığı gözlendi (sırasıyla pı
Özet (Çeviri)
IN VITRO EFFECTS OF DOPAMINE ON ITA AND SAPHENOUS VEIN GRAFTS WHICH ARE USED IN CORONARY ARTERY BYPASSES SUMMARY Coronary artery bypass grafting (CABG) operation is widely performed in our country and all of the world for improving coronary circulation in patients who have coronary artery lesion. Remembering of properties of drugs which deliver to the patients in periopertive period are important to corecting of blood flow of grafts and preventing of development of vasospasm. Dopamine is applicated in selected patients in purpose of frequently renoprotective and rarely inotropic support as a part of medical treatment in this period. Between December 2003- June 2005, internal thoracic artery (ITA) and saphenous vein (SV) remnants were obtained from 40 patients (three of women and 37 of men) who were subjected to CABG operation in our clinic and enrolled in this study. The aim of this study was to investigated in vitro effects of dopamine on SV and ITA grafts in terms of ITA and SV pieces which were put in organ bath. Dopamine in concentration interval of 10“9 M -10”7 M, and in higher concentrations of dopamine, mildly vasodilatation and dose related vasoconstriction were seen in İTA respectively. Vasodilatation phase was decreased but vasoconstriction wasnot changed by propranolol in ÎTA (pi