Arada
In Between
  1. Tez No: 560823
  2. Yazar: ÇETİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu kısa filmin öncelikli amacı; şiddet ve tacize maruz kalan bireylerin yaşamları süresince izleri kaybolmayan travmatik etkiler ile yaşamlarına devam etmek zorunda kaldıklarını vurgulamaktır. Toplumsal yaşamda bir tabu olarak görülse de, karşılıklı kabule dayanan ve çiftler arasındaki ilişkinin sınırlarını genişleten ve daha mutlu bir yaşam sürmede etkili olduğu varsayılan, temsili baskı ve boyun eğmeyi içeren fetiş fantezilerinin gerçek hayattaki olası karşılıklarının, ne denli farklı, ürpertici ve insanlık dışı olabileceğinin sezinletilmesi amaçlanmıştır. Bu tür bir yaklaşım metafor olarak kullanılacak ve makro kozmosun mikro kozmosa yaptığı etki yansıtılmaya çalışılacaktır. Bu proje ayrıca, bireylerin geçmiş yaşantılarındaki toplumsal ve kültürel deneyimleri ile objelere ve belirli eylemlere yükledikleri farklı anlamlar arasındaki ilişki üzerinden hareket ederek, aynı zamanda kolektif bilinçaltında belirli göstergelerin okunması konusundaki farklılıkların da altını çizmek üzerine yoğunlaşacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this short film is; to emphasize that individuals exposed to violence and harassment are forced to continue their lives with traumatic effects that remain unfaded during their lifetime. Its also aimed to establish an anticipation that fetish fantasies based on mutual agreement which include the representations of repression and submission, which is supposed to increase the boundaries of the relationship between the couples and lead to a happier life, although it is seen as a taboo in social life, may be so much different, chilling and inhumane than real possible counterparts of theese acts. Such an approach will be used as a metaphor and will attempt to reflect the effect of the macrocosmos to the microcosmos. This project will also focus on underlining the differences in the reading of certain signs under collective consciousness, acting on the relationship between individuals' social and cultural experiences in their past lives and the different meanings they have placed on objects and certain actions.