Mübadele sonrası Sakarya'ya yapılan göçler ve bu göçlerin Serdivan'a etkisi
Migrations to the Sakarya region after the period of exchange aggrement and effects of these mobilites to the Serdivan district
  1. Tez No: 560824
  2. Yazar: FİLİZ TÜRÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan Mübadele Antlaşması ile Sakarya dâhil olmak üzere birçok şehre göçler yaşanmıştır. Zorunlu bir göç olan mübadele dâhilinde iki ülke bünyelerinde yaşayan nüfuslarını değiştirmiştir. Rum kökenli insanları bünyesinde barındıran Sakarya'da bu zorunlu göçten etkilenmiştir. Gerek konumu gerekse coğrafi özellikleri nedeniyle göç için tercih edilen bir şehir olan Sakarya, mübadillerin yerleştirilmesi için de seçilen yerlerden biri olmuştur. Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya ve çevresine de yerleştirilmiş olan mübadillerin sayısı oldukça fazladır. Bölgeye iskân edilmiş mübadillerin, kentin etnik yapısına olumlu katkıları olmuştur. Yaşanılan bu zorunlu göç süreci ülke genelinin ve Sakarya'nın sadece demografik yapısını değil, ekonomik, toplumsal ve etnik yapısını da etkilemiştir. Çalışmada nüfus değişimi sırasında yaşanan göçler kapsamında gelen mübadillerin Sakarya iline katmış olduğu unsurlar araştırılarak, bu göçlerin gerek mübadiller gerekse yerleştirilen şehrin yapısının nasıl etkilendiği üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın evrenini, Türkiye ve Sakarya'da yaşanan mübadele göçleri oluştururken, çalışmanın örneklemini ise mübadillerin yerleştirildiği Serdivan ilçesi kapsamaktadır. Bu çalışmadaki veriler, mevcut örneklemler ve elde edilen bulguların birleşmesiyle oluşturulmuştur. Bu araştırmada amaçlanan, Sakarya'nın tarihinde yaşanan bu yoğun göç olayının şehirde oluşturmuş olduğu değişimleri incelemek ve irdelemektir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ise yaşanan bu sürecin Sakarya ilinin gelişmesi açısından önem arz ettiği ve farklı etnik unsurlara sahip olmasının şehre katmış olduğu kültürel zenginliklerin olumlu etkileridir.
Özet (Çeviri)
Upon the Population Exchange Agreement signed by Turkey and Greece, there have been migration movements to many cities, especially to Sakarya Province. Within the scope of population exchange that is a mandatory migration, the two countries have exchanged the populations living in these countries. Sakarya, which has been hosting citizens having Rum origins, has been significantly influenced by this mandatory migration. Being a city preferred for both its location and geographic character, Sakarya was one of the locations chosen for locating the exchanged people. As in entire Turkey, the number of exchanged people located to and around Sakarya is very high. The exchanged people, who have been settled to this region, had significant positive contributions to the ethnic structure of the city. This mandatory migration process affected not only the demographic structure of the entire country and Sakarya, but also the economic, social, and ethnic structure. In this study, the contributions of the people exchanged within the scope of population exchange to Sakarya province were analyzed, and it was focused on how did these migrations influence the structure of the city, in which they settled, and the exchanged people. The universe of the present study consisted of the exchange migrations experienced in Turkey and Sakarya, whereas the sample was constituted from the Serdivan district, where the exchanged people have been settled. The data in this study were obtained by combining the actual samples and the results achieved. In this study, it was aimed to examine and discuss the changes caused by this intense migration in the history of Sakarya province. The results obtained at the end of the study suggested that this process that has been experienced was of importance for the development of Sakarya province, and that the involvement of different ethnic components provided the city with cultural richness.